Agata Kornhauser-Duda w Światowym Centrum Słuchu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2018 08:56

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda odwiedziła w poniedziałek (26 marca) Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu, gdzie uczestniczyła w debacie z udziałem pacjentów; otrzymała też statuetkę przyjaciela festiwalu "Ślimakowe Rytmy".

Agata Kornhauser-Duda w Światowym Centrum Słuchu. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

W  debacie pt. "Muzyka w Rozwoju słuchowym człowieka" - jak podaje Kancelaria Prezydenta - wzięli udział laureaci kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Ślimakowe Rytmy", którzy w swoich wypowiedziach podkreślali nieoceniony wpływ osiągnięć współczesnej medycyny na ich codzienne funkcjonowanie.

- Muzyka przynosi wam ogromną radość, a dzięki Festiwalowi macie szansę, by zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności - powiedziała pierwsza dama, zwracając się do muzyków z zaburzeniami słuchu, którzy wystąpili w części artystycznej debaty. - Jesteście dla mnie bohaterami, ponieważ udowadniacie, że rzeczy uważane powszechnie za niemożliwe stają się możliwe - dodała.

Podkreśliła, że pacjenci, dzięki przeprowadzonym operacjom, z powodzeniem realizują swoje pasje artystyczne, startują w konkursach i profesjonalnie zajmują się występami scenicznymi.

Agata Kornhauser-Duda obejrzała też prototypy innowacyjnych Kapsuł Badań Zmysłów, a w Centrum Telemedycznym zapoznała się z możliwościami pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii. Dzięki niej, specjaliści pracujący mogą w czasie rzeczywistym uczestniczyć m.in. w operacjach przeprowadzanych w innych miastach.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama zwiedziła także Centrum Szkoleniowe, gdzie na specjalnym modelu ćwiczyła użytkowanie endoskopu.

Kornhauser-Duda wyraziła uznanie dla pracowników Instytutu, podkreślając, że dzięki ich profesjonalizmowi i wysiłkom możliwe jest wykonywanie operacji przywracających słuch. Wyraziła też zadowolenie, że polscy pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem, zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. W Centrum wykonywanych jest do 21 tys. procedur chirurgicznych rocznie. Dziennie, w Światowym Centrum Słuchu przeprowadzanych jest najwięcej w świecie - bo kilkadziesiąt - operacji poprawiających słuch. Dotychczas w Instytucie wszczepiono też ponad 6 tys. implantów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum