Afganistan: Amerykanie przyznali się do nalotu "w pobliżu" szpitala w Kunduzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2015 10:02

Atak lotnictwa USA w rezultacie którego mógł zostać trafiony szpital prowadzony przez Lekarzy bez Granic (MSF) w miejscowości Kunduz, w Afganistanie, był wymierzony przeciwko talibom - oświadczył w sobotę rzecznik Pentagonu.

Afganistan: Amerykanie przyznali się do nalotu "w pobliżu" szpitala w Kunduzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik dodał, że ataku dokonano "w pobliżu" szpitala. Podkreślił, że rozpoczęto dochodzenie w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności incydentu.

W rezultacie ataku zginęło - według MSF - co najmniej 19 osób, w tym troje dzieci oraz 12 pracowników organizacji i 4 dorosłych pacjentów.

Z oświadczenia MSF wynika, że naloty na szpital miały miejsce w sobotę między godz. 2 i 3 nad ranem w 15-minutowych odstępach. W czasie ataków w szpitalu przebywało ponad 100 pacjentów.

Organizacja MSF "zażądała pełnego i transparentnego sprawozdania ze strony koalicji międzynarodowej". Zaapelowała też o niezależne śledztwo w tej sprawie.

Natomiast afgańskie ministerstwo obrony utrzymywało, że do szpitala wtargnęli terroryści uzbrojeni w ciężką broń i użyli "budynków i ludzi wewnątrz jako tarcz" strzelając w kierunku afgańskich sił bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich dni o Kunduz toczyły się zacięte walki. Zajęcie miasta przez talibów było uważane za jedno z ich największych zwycięstw w czasie trwającego prawie 14 lat konfliktu.

Czytaj też. Afganistan: zginął personel organizacji Lekarze bez Granic i pacjenci

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum