Abp Skworc: Światowy Dzień Chorego przypomina o obowiązkach wobec chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2019 20:16

Światowy Dzień Chorego, obchodzony w Kościele 11 lutego, przypomina o obowiązkach wobec człowieka chorego - także o obowiązku państwa i samorządów zapewnienia dostępności lekarza i leczenia oraz odpowiedniej organizacji pracy służby zdrowia - wskazuje abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc: Światowy Dzień Chorego przypomina o obowiązkach wobec chorych
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W niedzielę Archidiecezja Katowicka opublikowała specjalny komunikat metropolity katowickiego w związku z 27. Światowym Dniem Chorego, który 11 lutego będzie uroczyście obchodzony w Kalkucie w Indiach. Hasłem tegorocznych obchodów będą słowa "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", podkreślające postawę bezinteresowności, która - jak napisał arcybiskup - powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej.

"Są one powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności - wobec logiki zysku za wszelką cenę; logikę dawania, aby otrzymywać - wbrew logice wyzysku, niezwracającego uwagę na ludzką godność. Tymi kryteriami - daru, darmowości i solidarności - powinni się kierować wszyscy wyznawcy Chrystusa" - czytamy w niedzielnym komunikacie.

Abp Skworc zauważył, że "wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania - razem z papieżem Franciszkiem - kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia".

"Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim - lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym - o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną troską i duchową opieką. Musimy też przypomnieć obowiązek państwa i samorządów, które mają odpowiednio organizować pracę placówek służby zdrowia, dbać o dostępność lekarza i leczenia - tym bardziej, że w wielu chorobach kategoria czasu bywa decydująca. Apelujemy więc o adekwatne finansowanie placówek medycznych, odchodzenie od biurokratycznych barier i kontraktów, nierzadko hamujących dostęp pacjentów do leczenia" - napisał metropolita katowicki.

Zdaniem arcybiskupa, wizyta u lekarza nie może być jedynym przejawem dbałości o własne zdrowie. "Zachęcamy też do osobistej troski o zdrowie, o właściwy, zdrowy tryb życia" - wskazał abp Skworc, zachęcając do obchodzenia Światowego Dnia Chorego w każdej parafii. 11 lutego metropolita katowicki odprawi mszę w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. W swoim słowie arcybiskup podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich pracę.

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Obchody organizowane są w dniu, kiedy Kościół katolicki wspomina Matkę Bożą z Lourdes.

Marek Błoński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum