"Aborcja w obronie życia" hasłem tegorocznej Manify

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 13:32

"Aborcja w obronie życia" to hasło XVII Manify - marszu organizowanego z okazji Dnia Kobiet, który 6 marca przejdzie ulicami stolicy.

Organizatorki Manify podkreśliły, że mimo zakazu aborcji, kobiety często decydują się na przerywanie ciąży Fot. Archiwum

- To tylko wycinek, bo chodzi nam o cały pakiet praw reprodukcyjnych, czyli: dostęp do edukacji seksualnej, do nowoczesnej, taniej, a najlepiej bezpłatnej antykoncepcji, do godnego porodu, do godnego traktowania po poronieniu, do usług in vitro - mówiła we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie Natalia Broniarczyk z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Organizatorki Manify podkreśliły, że mimo obowiązującego zakazu aborcji, kobiety niejednokrotnie decydują się na przerywanie ciąży, ale warunki w jakich to się odbywa, często zagrażają ich zdrowiu lub życiu. Dodały, że w najtrudniejszej sytuacji są kobiety żyjące poniżej minimum socjalnego, ponieważ nie stać ich na sfinansowanie zabiegu. 

- Według szacunkowych danych co roku od 100 tys. do 200 tys. Polek przerywa ciążę. Porównajmy to z danymi sprzed 1993 r. - wtedy było ok. 100 tys. takich zabiegów. To oznacza, że zakaz nie spowodował, że tych zabiegów jest mniej, wręcz przeciwnie - jest ich więcej albo tyle samo - zaznaczyła Agnieszka Weseli z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

W Polsce, w myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Organizatorki Manify podkreślają jednak, że bardzo często nawet w tych sytuacjach aborcja nie jest wykonywana, ponieważ lekarze - powołując się na tzw. klauzulę sumienia - odmawiają wykonania zabiegu.

Co roku z okazji Dnia Kobiet w wielu miastach Polski organizowane są Manify, które mają zwracać uwagę na prawa i problemy kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum