PAP/Rynek Zdrowia | 12-05-2015 17:46

9. Rajd na Autyzm: ruszyła rejestracja uczestników

Ruszyła rejestracja uczestników na 9. Rajd na Autyzm. Wydarzenie sportowe organizuje Fundacja SYNAPSIS. Podczas rowerowego rajdu zbierane będą pieniądze na terapię dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

Fot. Fotolia

Rajd, który od dziewięciu lat przyciąga licznych mieszkańców Warszawy, odbędzie się w sobotę, 30 maja. Rozpocznie się piknikiem na Polu Mokotowskim o godz. 11 i potrwa do ok. godz. 14.

Wraz z rejestracją, która odbywa się w sieci przez stronę http://www.rajdnaautyzm.pl/, rozpoczęła się internetowa zbiórka pieniędzy. Jak mówi Joanna Grochowska z Fundacji SYNAPSIS, bez finansowego wsparcia indywidualnych darczyńców dalsze niesienie kompleksowej pomocy ponad 650 podopiecznym będzie niemożliwe.

- Dofinansowanie z NFZ i PFRON wystarcza jednie na pokrycie części kosztów terapii. To tak jakby pójść do lekarza ze złamaną ręką, zrobić prześwietlenie, otrzymać diagnozę otwartego złamania i dostać plaster. Aby pomoc była właściwa, niezbędne jest wsparcie osób indywidualnych i firm - wyjaśniła.

Jak co roku rowerzyści będą mogli także wziąć udział w tradycyjnym przejeździe ulicami centrum Warszawy i zamanifestować potrzebę niesienia pomocy osobom z autyzmem. Za każdy kilometr przejechany przez zarejestrowanego uczestnika Fundacja Orange przekaże 4,5 zł.

W ubiegłym roku podczas 8. rajdu na autyzm zebrano 80 tys. zł, w imprezie wzięło udział ponad 1000 osób, które przejechały 11-kilometrową trasę.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. Zaburzeniem pokrewnym, jednak o łagodniejszym przebiegu, jest zespół Aspergera.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem - zaburzenie dotyka jedną osobę na 150; oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma danych na temat występowania tego zaburzenia w kraju. Według ekspertów najważniejsze jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka. Nie jest to łatwe, bo dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie.

Do tej pory dzieci były zazwyczaj diagnozowane w wieku 6-7 lat, gdy zaczynały edukację szkolną,  SYNAPSIS uważa jednak, że za pomocą odpowiednich narzędzi możliwe jest obniżenie tego wieku nawet do czasu, gdy dziecko ma kilkanaście miesięcy. Fundacja prowadzi program wczesnego wykrywania zaburzenia - "Badabada".