80 proc. polskich nastolatków próbowało alkoholu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2011 18:15

80 proc. dzieci w wieku 13-16 lat przynajmniej raz piło alkohol - wynika z badań zachowań alkoholowych dzieci zaprezentowanych w środę (14 września) w Warszawie.

80 proc. polskich nastolatków próbowało alkoholu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z badań przeprowadzonych na potrzeby projektu "Koalicja dla Trzeźwości Młodzieży" przez Dom Badawczy Maison wynika, że na upijanie się nastolatków duży wpływ mają m.in. zaburzone relacje z rodzicami i rygorystyczne wychowanie.

Momenty przełomowe dla doświadczeń dzieci związanych z alkoholem to według diagnozy przejście z I klasy gimnazjum do II oraz przejście z gimnazjum do liceum. Wśród badanych uczniów I klasy gimnazjum 68 proc. próbowało już alkoholu, podczas gdy w II klasie takie doświadczenie deklaruje już 82 proc. W III klasie gimnazjum 82 proc. respondentów piło już alkohol, wśród uczniów I klasy liceum było to juz 89 proc.

- Dzieci nie rozumieją konsekwencji płynących z picia, w czasie naszych rozmów okazało się, że nastolatki myślą, że jedynym efektem picia jest kac i utrata kontroli nad własnym zachowaniem, kwestia utraty zdrowa jest dla nich czymś nierealnym. Wśród nastolatków panuje mit, że alkoholikiem może zostać tylko dorosła osoba - powiedziała psycholog dr Katarzyna Korpolewska.

Projekt "Koalicja dla Trzeźwości Młodzieży" to rozpoczęta w środę akcja, która poprzez warsztaty psychologiczne i teatralne ma uczyć gimnazjalistów z wybranych polskich miast jak spożywać alkohol odpowiedzialnie oraz wskazywać im inne niż picie alkoholu rozrywki.

Program, który docelowo ma mieć zasięg ogólnokrajowy, obejmuje także współpracę ze środowiskami lokalnymi i wspieranie ich w pracy nad atrakcyjnymi dla młodzieży programami prewencyjnymi. Planowane są także szkolenia dla rodziców i nauczycieli uczące jak przystępnie uczyć dzieci o konsekwencjach picia alkoholu.

Badanie "Diagnoza motywów i zachowań związanych z alkoholem" przeprowadzono w maju 2011 r. na ogólnopolskiej próbie 2325 uczniów w wieku 13-16 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum