8 lutego pogrzeb prof. Andrzeja Szczeklika

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 21:02

W środę (8 lutego) o godz. 12 mszą w Bazylice Mariackiej Kraków pożegna znakomitego lekarza - prof. Andrzeja Szczeklika. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Salwatorskim - kondukt wyruszy spod bramy głównej o godz. 13.45.

Prof. dr hab. Andrzej Szczeklik był m.in. kierownikiem II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 1961 ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Dalej kształcił się w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. W roku 1963 rozpoczął pracę w Akademii Medycznej we Wrocławiu. W latach 1990-1993 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie. Prof. Andrzej Szczeklik doprowadził do włączenia wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993-96 pełnił funkcję prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla medycyny zasłużył się m.in. przedstawioną w 1975 roku teorią rozwoju postaci astmy oskrzelowej. Za odkrycie jej podłoża genetycznego dostał nagrodę czasopisma "Lancet". Doceniano również jego osiągnięcia w badaniach kardiologicznych np. odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca.

Profesor był również wybitnym humanistą. Opublikował jako autor lub współautor ok. 600 prac naukowych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Napisał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Do jego najbardziej znanych dzieł należą "Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy nauki i sztuki" oraz "Kore - O chorych chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny".
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum