75 tysięcy żonkili na pomorski finał charytatywnej akcji "Pola nadziei"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2016 13:29

75 tysięcy żonkili przygotowano do rozdania na ulicach Trójmiasta i Pucka w niedzielę (24 kwietnia) w czasie pomorskiego finału akcji "Pola nadziei". Kwiaty będą podziękowaniem za datki na rzecz kilku pomorskich hospicjów. Fundusze zbierać będzie ok. pięciu tys. wolontariuszy.

75 tysięcy żonkili na pomorski finał charytatywnej akcji "Pola nadziei". Fot. Archiwum

Jak poinformowała Kamilla Mazur z Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku, które jest jednym z organizatorów pomorskiej akcji "Pola nadziei", w zbiórce datków wezmą udział m.in. uczniowie i harcerze, ale też pomorscy sportowcy, samorządowcy, politycy czy ludzie kultury.

Mazur wyjaśniła, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje około dwóch trzecich kosztów utrzymania pacjentów. Pozostałą część środków hospicja zdobywają od różnych instytucji i ludzi dobrej woli. "Pola Nadziei" są największą w swoim zasięgu akcją, która ma na celu podreperowanie hospicyjnych kas.

Zbiórka odbywać się będzie głównie w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Pucku, w których to miejscowościach działają hospicja objęte akcją. Kwestom towarzyszyć będą koncerty, festyny, parady itp. odbywające się w niedzielę w centrach tych miast.

Tradycyjnie główna impreza gdańskiej akcji będzie miała miejsce na Głównym Mieście - na ul. Długiej i Długi Targ. Zaplanowano tu m.in. koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, która grać będzie na instrumencie zainstalowanym w wieży Ratusza Głównego Miasta. Po koncercie, w jednej z sal tego samego obiektu, odbędzie się wręczenie statuetek "Bursztynowe Dźwigi" przyznawanych wolontariuszom i filantropom.

Gości czeka też koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, występ bębniarzy z grupy Taraban i koncert studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. W trakcie występów na ul. Długiej i Długi Targ odbywać się też będą różnego rodzaju zajęcia sportowe, edukacyjne i artystyczne, działać też będą stoiska ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi oraz punkty porad dietetyków, lekarzy czy trenerów personalnych.

7. Szpital Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku już w sobotę (23 kwietnia) zaprasza do swojej siedziby wszystkich, którzy chcieliby wspomóc akcję i - w ramach "Żonkilowej Soboty", skorzystać z porad medycznych w kilkunastu poradniach specjalistycznych. Konsultacje udzielane będą w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów. Na sopockie "Pola nadziei", które zaplanowano na ul. Monte Cassino i Skwerze Kuracyjnym, złożą się z kolei m.in. Bieg Nadziei z Sopotu do Gdyni, koncerty Katarzyny Rogalskiej, Chóru Przyjaciół Ekolanu oraz zespołów Łosoś, Confusion Project oraz Grupy Dobrego Brzmienia, pokazy umiejętności akrobatycznych oraz pokaz spektaklu "Romeo i Julia w czterech odsłonach".

W Gdyni na Skwerze Arki Gdynia oraz Bulwarze Nadmorskim przygotowano m.in. występy zespołów orkiestrowych, tanecznych i ludowych, stoiska z produktami służącymi zdrowiu i urodzie oraz punkty medyczne.

Wspólna, organizowana przez przyjaciół kilku hospicjów, akcja "Pola Nadziei" przeprowadzona zostanie w tym roku na Pomorzu po raz szósty. Wcześniej poszczególne placówki przygotowywały przedsięwzięcie indywidualnie. W tegorocznej akcji biorą udział: Fundacja Hospicyjna i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku.

Zgodnie z przyjętymi zasadami zebrane w niedzielę we wszystkich miastach datki zostaną podzielone między poszczególne placówki w zależności od liczby pacjentów, którymi się opiekują. W 2014 roku w ramach pomorskiego finału "Pól nadziei" udało się zebrać około 470 tys. zł, a przed rokiem było to około 520 tys. zł.

"Pola Nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum