70 tysięcy żonkili na pomorski finał charytatywnej akcji "Pola nadziei"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2017 13:44

70 tysięcy żonkili chcą rozdać na ulicach Trójmiasta i Pucka organizatorzy akcji "Pola nadziei" w niedzielę (2 kwietnia) podczas pomorskiego finału tej imprezy. Kwiaty będą podziękowaniem za datki na rzecz kilku pomorskich hospicjów. Fundusze zbierać będzie ok. 5 tys. wolontariuszy.

70 tysięcy żonkili na pomorski finał charytatywnej akcji "Pola nadziei"
Wspólna, organizowana przez kilka hospicjów akcja "Pola Nadziei" przeprowadzona zostanie w tym roku na Pomorzu po raz siódmy. Fot. archiwum

Jak poinformowała Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej, opiekującej się gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, w niedzielnej kweście mają wziąć udział m.in. uczniowie i harcerze, lokalni samorządowcy, sportowcy, politycy i ludzie kultury.

Głównym wydarzeniem akcji będzie Wielka Żonkilowa Sztafeta, która połączy Puck z Gdańskiem. Mają ją rozpocząć motocykliści, którzy w niedzielę rano przejadą spod Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku do Gdyni, na skwer Arki Gdynia, gdzie przekażą pałeczkę biegaczom. Ekipa biegaczy ma dotrzeć na sopockie molo, gdzie czekać na nich będą rolkarze. Ci z kolei przejadą z Sopotu do Gdańska, na molo w Brzeźnie, skąd - już w towarzystwie motocykli i aut - pojadą do centrum miasta.

W historycznym centrum Gdańska planowana jest parada z udziałem m.in. pojazdów Straży Pożarnej oraz dawnych samochodów wojskowych, użyczonych przez grupy rekonstrukcyjne. Przemarsz ma poprowadzić Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Auta dotrą do Targu Węglowego, gdzie mają być udostępnione do zwiedzania; piesi uczestnicy parady, w tym wolontariusze, pracownicy hospicjów oraz członkowie Akademii Walki z Rakiem, zespół Pieśni i Tańca Jantar, zespół bębniarzy, szczudlarze i harcerze powędrują pod fontannę Neptuna, gdzie zaplanowano m.in. wspólny taniec i pamiątkowe zdjęcie.

Do akcji ma się przyłączyć też część gdańskich restauracji i kawiarni, które oferować mają specjalne menu, a dochód - przekazać na wsparcie zbiórki. W weekend kwesty prowadzone będą także w innych punktach Gdańska, gdzie zaplanowano masowe imprezy - m.in. na terenie Amberexpo, gdzie odbywać się będzie Free Time Festiwal, oraz w okolicy stadionu podczas niedzielnego meczu Lechii Gdańsk.

Akcję wspierają też pracownicy gdańskiego Szpitala Marynarki Wojennej, którzy w sobotę (1 kwietnia) oferują konsultacje medyczne. W placówce można wesprzeć hospicja i skorzystać z porad m.in. kardiologa, radiologa, chirurga onkologa. Do akcji włączyły się też firmy, które we własnym zakresie organizują zbiórki, festyny i kiermasze, oraz Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Wyższa Szkoła Bankowa, które rozpropagowały akcję wśród studentów.

Wspólna, organizowana przez kilka hospicjów akcja "Pola Nadziei" przeprowadzona zostanie w tym roku na Pomorzu po raz siódmy. Wcześniej poszczególne placówki przygotowywały przedsięwzięcie indywidualnie. W tegorocznej akcji biorą udział: Fundacja Hospicyjna i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Dom Hospicyjny Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zebrane w niedzielę we wszystkich miastach datki mają być podzielone między poszczególne placówki, w zależności od liczby pacjentów, którymi się opiekują. W 2014 roku w ramach pomorskiego finału "Pól nadziei" udało się zebrać około 470 tys. zł, w 2015 r. było to ok. 520 tys. zł., a przed rokiem - 565 tys. zł.

"Pola Nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum