31 maja: Dzień Bez Papierosa

Autor: Konsylium24/ Rynek Zdrowia • • 30 maja 2009 17:24

Ponad 83 proc. lekarzy przyznaje, że nie pali papierosów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal www.konsylium24.pl z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa.

Spośród 1018 polskich lekarzy, 83 proc. przyznało, że nie pali, w tym - 55 proc. lekarzy nigdy nie paliło, 22 proc. - kiedyś paliło, ale od wielu lat nie pali, a 6 proc. rzuciło nałóg niedawno.

Tylko niecałe 5 proc. lekarzy deklaruje, że pali i będzie nadal palić. Nie ma przy tym znaczących różnic pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji.

Wśród najmłodszych lekarzy (staż pracy do 10 lat) ponad 70 proc. lekarzy nigdy nie paliło papierosów i nie zamierza palić. Doświadczenia te zmieniają się wraz z wiekiem. Im starsze pokolenie lekarzy, tym więcej jest tych, którzy kiedyś palili. Wśród najstarszych lekarzy (ponad 30 lat stażu pracy) zaledwie 25 proc. nigdy nie paliło papierosów.

Lekarze, bez względu na to czy palą papierosy czy nie, zgadzają się, że palenie papierosów jest szkodliwe. Niezależnie od specjalizacji, przytaczają dziesiątki przykładów swoich pacjentów, którzy z powodu nowotworów występujących u palaczy, umierali w cierpieniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum