30 lat z WOŚP. W tym roku Orkiestra gra dla najwyższych standardów i leczenia wzroku dzieci

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 19:00

W niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra jubileuszowo, po raz trzydziesty. Tegoroczna publiczna zbiórka pieniędzy, organizowana przez Fundację WOŚP, odbędzie się z przeznaczeniem na urządzenia dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

30 lat z WOŚP. W tym roku Orkiestra gra dla najwyższych standardów i leczenia wzroku dzieci
PTWP i Rynek Zdrowia także gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Fot. Shutterstock
 • Po raz 30 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na rzecz diagnostyki i leczenia wzroku dzieci – będzie przebiegała pod hasłem: „Przejrzyj na oczy”
 • Do tej pory WOŚP, w trakcie 29 Finałów Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 MLD złotych za które zakupiono ponad 67 300 różnych urządzeń
 • W tym roku z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości i Rynek Zdrowia, który jest częścią PTWP

„Przyjrzyj na oczy”

„Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje” – czytamy na stronie Fundacji. Stąd hasło wiodące tegorocznej Orkiestry – „Przejrzyj na oczy”.

W 25 ośrodkach w 17 miastach Polski Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.

Dzieci także chorują na jaskrę, zaćmę, anomalie rozwojowe i nowotwory

Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów.

Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Co za pieniądze z 30 Finału?

Jak informuje Fundacja WOŚP na swojej stronie internetowej, za zebrane w tym roku pieniądze zostaną zakupione:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
 • oftalmoskopy do badania dna oka
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
 • tomografia dna oka
 • mikroskopy
 • stoły operacyjne

Do tej pory WOŚP, w trakcie 29 Finałów Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 MLD złotych za które zakupiono ponad 67 300 różnych urządzeń. Do tej pory Orkiestra wspierała kardiochirurgię dziecięcą, onkologię, geriatrię, neonatologię, ortopedię i traumatologię dziecięcą, nefrologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą, pediatrię dziecięcą i pulmonologię. Fundacja prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych i jeden edukacyjny

PTWP i Rynek Zdrowia też gra z WOŚP

Wośp 2.jpg
Wośp 2.jpg

W tym roku z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości i Rynek Zdrowia, który jest częścią PTWP.

W sobotę i niedzielę z każdego biletu na 4DESIGN DAYS, wielkiego wydarzenia świata architektury, designu i nieruchomości, które będzie w tym czasie otwarte dla publiczności, złotówka zostanie przekazana zostanie na WOŚP. W czasie tego wydarzenia wolontariusze będą zbierać datki w MCK. Także strażacy będą prowadzili zbiórkę.

Uruchomiona została także e-skarbonka (pod adresem: https://eskarbonka.wosp.org.pl/7y7yzj ), z której pieniądze zostaną ściągnięte i przekazane WOŚP 1 lutego. O ilości wpływów złotówek z biletów na 4DD oraz kwot z e-skarbonki będzie informować na bieżąco.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum