30. Finał WOŚP pod hasłem „Przejrzyj na oczy”

Autor: oprac. JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia09 października 2021 14:15

W 2022 roku Wielka Orkiestra Świątecznej zagra 30 stycznia 2022 roku po raz trzydziesty. Tym razem pod hasłem „Przejrzyj na oczy” a celem będzie zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

30. Finał WOŚP pod hasłem „Przejrzyj na oczy”
W tym roku WOŚP zebrał rekordowe pieniądze dla laryngologii dziecięcej. W roku 2022 Świąteczna Orkiestra zagra na rzecz wzroku najmłodszych. Tot. Arch. PAP/Jerzy Muszyński
  • „Przejrzyj na oczy” – pod tym hasłem będzie 30 stycznia przebiegać 30 Finał WOŚP, którego celem będzie dbałość o najwyższy standard diagnostyki i leczenia wzroku dzieci
  • W Polsce 15-20 procent dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych dotkniętych jest niepełnosprawnością narządu wzroku
  • Dotychczas dzieci z poważnymi schorzeniami wzroku były wysłane na skomplikowane operacje do Stanów Zjednoczonych. Gdyby szpitale zostały doposażone w nowoczesny sprzęt, takie operacje mogłyby być wykonywane w Polsce

Po raz kolejny dla dzieci – tym razem w trosce o ich wzrok

Na konferencji prasowej w Tuszynie pod Łodzią Jurek Owsiak ogłosił cel 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Orkiestra ponownie zagra dla dzieci. Celem zbiórki ma być zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u najmłodszych a hasło finału będzie brzmiało - "Przejrzyj na oczy".

- Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka - mówił dr Wojeciech Hautz z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. - Szczególnie u dzieci problemy ze wzrokiem powodują ogólne zaburzenia rozwoju. Dzieci mają problemy z nauką, poznawaniem świata. Dlatego wszelkie schorzenia okulistyczne powinny być jak najszybciej rozpoznawane i leczone. W okulistyce dobry, nowoczesny sprzęt jest niezwykle ważny.

W konferencji wzięli przedstawiciele ponad 40 sztabów WOŚP z całej Polski. Wszystkie, które będą chciały włączyć się do akcji będą mogły się rejestrować od poniedziałku – 11 października.

Aby można było wykonywać skomplikowane operacje także w Polsce

Podczas konferencji podkreślano, że dotychczas dzieci z poważnymi schorzeniami wzroku były wysłane na skomplikowane operacje do Stanów Zjednoczonych. Gdyby udało się doposażyć szpitale i poradnie w nowoczesny sprzęt, moglibyśmy osiągnąć światowy poziom.

W Polsce 15-20 procent dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych dotkniętych jest niepełnosprawnością narządu wzroku - mówiła prof. Mirosława Grałek.

- Aby je skutecznie badać potrzebny jest sprzęt nie tylko nowoczesny, ale też dopasowany do możliwości dziecka: stanu ogólnego, umiejętności werbalnych, pozycji ciała, bo niemowlęta nie usiądą przy lampach. Takie urządzenia nie mogą stresować małych pacjentów. Taki sprzęt jest kosztowny stąd nasza prośba do WOŚP o sfinansowanie go – dodała.

W tym roku było rekordowo

Przypomnijmy, że w tym roku, w czasie 29 Finału WOŚP na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano 210 813 830,10 zł - ponad 20 mln zł więcej niż podczas poprzedniego Finału WOŚP i najwięcej w historii wszystkich zbiórek ‘’Orkiestry’’.

Czytaj: WOŚP triumfuje: rekord wszech czasów, 20 mln więcej niż w poprzednim finale

Dotychczas Orkiestra grała m.in. na rzecz ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi, z chorobami nerek, zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych, wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci czy pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum