28 marzeń, czyli jak niepełnosprawni intelektualnie zdobyli Koronę Gór Polski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2020 08:02

Uczestnicy projektu "28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt" zdobyli 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Ostatnim wyzwaniem były Rysy w Tatrach. W sobotę (19 września) w Zakopanem śmiałkowie z niepełnosprawnościami intelektualnymi zostali przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich.

28 marzeń, czyli jak niepełnosprawni intelektualnie zdobyli Koronę Gór Polski
FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

W zdobyciu 28 szczytów wzięło udział siedmiu wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz siedmiu opiekunów. Podczas uroczystego zakończenia wyprawy w sobotę w Zakopanem była obecna minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wspierała projekt. Minister powiedziała PAP, że warto organizować tego typu wydarzenia, ponieważ w ten sposób pokazujemy, jak bardzo jesteśmy solidarni.

- Solidarni z samymi sobą, kiedy osoby pełnosprawne pomagają osobom z niepełnosprawnościami, ale bardzo często te osoby z niepełnosprawnościami swoim zapałem, hartem ducha, swoją chęcią dążenia do celu, motywują nas do tego, żeby chciało się więcej. Zależy nam, aby młodzież, osoby prywatne angażowały się w tego typu projekty i pomagały. Wtedy widzimy, że pokonywanie barier to sprawa naszego umysłu i musimy pokonać nasze słabości, żeby osiągnąć szczyty - powiedziała Jarosińska-Jedynka.

Dodała: - To są cudowni ludzie, wspaniałe osoby, z którymi można wiele zdziałać. Ja bardzo często się szybko poddaję i kiedy już stoję na samym dole i mówię, że nie dam rady, oni jednak pokazują, że można, że trzeba. Warto pokonywać własne słabości.

Minister zapowiedziała, że będzie starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się dzięki działaniom zaplanowanym w programach operacyjnych na nową perspektywę finansową.

Pomysłodawca projektu "28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt" Roman Jankowski powiedział, że najtrudniejsze były pierwsze dwa dni wyprawy. - Na początku nasi podopieczni nie mieli świadomości swojego ciała, swoich możliwości, swoich wyzwań. My, jako opiekunowie, nie mieliśmy przedtem takiej wiedzy na ich temat. Poprzez nasze górskie wyprawy uczyliśmy się siebie nawzajem - mówił Jankowski.

Dodał, że największym wyzwaniem była wyprawa na najwyższy szczyt w Polsce - Rysy, a podczas tej wyprawy zdobywcy byli wspierani przez ratowników TOPR.

- Wejście na Rysy było kwintesencją i podsumowaniem tego, co wcześniej zdobyliśmy. Wcześniejsze doświadczenia i trudności na innych szlakach na pewno pomogły nam zdobyć najwyższy szczyt w Polsce - wspominał pomysłodawca projektu.

Projekt wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz sponsorzy i ambasadorzy. Wyprawy były organizowane od sierpnia 2019. Do Korony Gór Polskich zalicza się 28 szczytów w różnych górskich pasmach w Polsce, od Gór Świętokrzyskich poprzez Beskidy, Karkonosze i Tatry.

Szymon Bafia (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum