27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego i konferencja o roli diagnostyki w systemie
- Od diagnostyki do skutecznego leczenia - pod takim hasłem Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) organizuje 27 maja konferencję ekspercką. Tego dnia diagności obchodzą także swoje święto. Ustanowione na cześć odkrycia tajemnicy kodu genetycznego, które to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom w dziedzinie diagnostyki molekularnej.

- 27 maja obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
- O roli diagnostyki w systemie ochrony zdrowia eksperci będą dyskutować podczas zaplanowanej w tym dniu konferencji
- Wśród gości m.in. Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta i przedstawiciele pozostałych samorządów zawodów medycznych
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. "Chcemy zwrócić uwagę na codzienny trud pracy"
Od diagnostyki do skutecznego leczenia - pod takim hasłem Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) organizuje 27 maja konferencję ekspercką. Tego dnia diagności obchodzą także swoje święto. Ustanowione na cześć odkrycia tajemnicy kodu genetycznego, które to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.
Jak podkreśla prezes KIDL Monika Pintal-Ślimak, za ustanowieniem święta stoi nie tylko chęć upamiętnienia wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.
- Pandemia koronawirusa utrwaliła w świadomości społecznej jak niezwykle ważna jest rola diagnostów i analityków laboratoryjnych w systemie opieki zdrowotnej - przyznaje w liście otwartym szefowa KIDL.
W rozpoczętej w grudniu 2022 roku VI kadencji szefowa samorządu chce zwrócić uwagę, jak ważne dla efektywności leczenia jest poszerzenie uprawnień diagnosty laboratoryjnego m.in. poprzez umocnienie jego roli w interdyscyplinarnych zespołach diagnostyczno-terapeutycznych, jak i w ramach indywidualnych usług konsultacyjnych.
- Zgłaszając pomysł porady diagnostycznej kierujemy się troską o zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej i finalnie bezpieczeństwa pacjentów. Diagności laboratoryjni to dziś najlepiej przygotowana grupa zawodowa w ochronie zdrowia do interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Wprost kształcona, aby proponować schematy postępowania diagnostycznego w oparciu o badania laboratoryjne i profesjonalnie komunikować się z odbiorcami wyników - zarówno lekarzami, jak i pacjentami - przekonuje.
Od diagnostyki do skutecznego leczenia
O roli diagnostyki w systemie ochrony zdrowia eksperci będą dyskutować podczas zaplanowanej konferencji. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:
- Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta
- Katarzyna Winsz-Szczotka, prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej
- Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
- Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych,
- Jarosław Wyligała, prezes Stowarzyszenia MedTech Polska,
- Filip Pawliczak, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.
Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8, Warszawa) w godz. od 10 do 13.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)