×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego i konferencja o roli diagnostyki w systemie

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, KIDL27 maja 2023 05:00

- Od diagnostyki do skutecznego leczenia - pod takim hasłem Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) organizuje 27 maja konferencję ekspercką. Tego dnia diagności obchodzą także swoje święto. Ustanowione na cześć odkrycia tajemnicy kodu genetycznego, które to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom w dziedzinie diagnostyki molekularnej.

27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego i konferencja o roli diagnostyki w systemie
27 maja obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego Fot. AdobeStock
  • 27 maja obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
  • O roli diagnostyki w systemie ochrony zdrowia eksperci będą dyskutować podczas zaplanowanej w tym dniu konferencji
  • Wśród gości m.in. Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta i przedstawiciele pozostałych samorządów zawodów medycznych 

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. "Chcemy zwrócić uwagę na codzienny trud pracy"

Od diagnostyki do skutecznego leczenia - pod takim hasłem Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) organizuje 27 maja konferencję ekspercką. Tego dnia diagności obchodzą także swoje święto. Ustanowione na cześć odkrycia tajemnicy kodu genetycznego, które to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej.

Jak podkreśla prezes KIDL Monika Pintal-Ślimak, za ustanowieniem święta stoi nie tylko chęć upamiętnienia wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy  diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków. 

- Pandemia koronawirusa utrwaliła w świadomości społecznej jak niezwykle ważna jest rola diagnostów i analityków laboratoryjnych w systemie opieki zdrowotnej - przyznaje w liście otwartym szefowa KIDL.

W rozpoczętej w grudniu 2022 roku VI kadencji szefowa samorządu chce zwrócić uwagę, jak ważne dla efektywności leczenia jest poszerzenie uprawnień diagnosty laboratoryjnego m.in. poprzez umocnienie jego roli w interdyscyplinarnych zespołach diagnostyczno-terapeutycznych, jak i w ramach indywidualnych usług konsultacyjnych.

- Zgłaszając pomysł porady diagnostycznej kierujemy się troską o zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej i finalnie bezpieczeństwa pacjentów. Diagności laboratoryjni to dziś najlepiej przygotowana grupa zawodowa w ochronie zdrowia do interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Wprost kształcona, aby proponować schematy postępowania diagnostycznego w oparciu o badania laboratoryjne i profesjonalnie komunikować się z odbiorcami wyników - zarówno lekarzami, jak i pacjentami - przekonuje. 

Od diagnostyki do skutecznego leczenia

O roli diagnostyki w systemie ochrony zdrowia eksperci będą dyskutować podczas zaplanowanej konferencji. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:

  • Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta 
  • Katarzyna Winsz-Szczotka, prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej 
  • Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
  • Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych,
  • Jarosław Wyligała, prezes Stowarzyszenia MedTech Polska,
  • Filip Pawliczak, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8, Warszawa) w godz. od 10 do 13.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum