27. Światowy Dzień Chorego: pacjenta nie należy traktować jak klienta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 15:36

Pomoc choremu powinna obejmować całego człowieka, a nie tylko jego chorobę. Świadczenie usług medycznych nie wystarczy, trzeba nawiązać relację - mówił sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński podczas konferencji w Światowym Dniu Chorego.

27. Światowy Dzień Chorego: pacjenta nie należy traktować jak klienta
Fot. archiwum

27. Światowy Dzień Chorego pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" obchodzony jest w Kościele katolickim 11 lutego. Konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu odbyła się w poniedziałek w budynku sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak podkreślił bp Miziński, w centrum Światowego Dnia Chorego znajduje się człowiek chory i cierpiący. - Chodzi o to, by z troską pochylać się nad człowiekiem, dostrzegać w nim brata i dawać mu siebie. To, kim jesteśmy i co posiadamy - także nasze wykształcenie, pomoc, środki, wszystko to, co potrzebne, by służyć mu pomocą - podkreślił. Zaznaczył, że pomoc choremu powinna obejmować całego człowieka, a nie tylko jego chorobę.

Przypomniał hasło tegorocznego Dnia Chorego "Darmo otrzymaliście darmo dawajcie", które oznacza, że nie wystarczy "dawać z tego, co nam zbywa". - Pomaganie choremu tak, jakby się świadczyło pewną usługę medyczną sprawia, że pacjent staje się jakby klientem. Natomiast obdarowywanie oznacza, że osoba, oprócz leczenia, obdarowuje sobą. Do tego wzywa nas papież: obdarowujcie sobą, tym, kim jesteście - podkreślił bp Miziński. Wyjaśnił, że chodzi o czas poświęcony choremu i sposób, w jaki się do niego zwracamy. - Personalistyczne podejście, relacja, która się nawiązuje - to sprawia, że pacjent jest traktowany jak osoba - stwierdził.

Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego papieskie orędzie wzywa osoby pracujące w służbie zdrowia do tego, by dawały pacjentom "dar z siebie". - Chodzi o dar swojego profesjonalizmu, swojego doświadczenia, wykształcenia, po to, żeby pacjent czuł się lepiej - zaznaczył.

Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna jest osobista relacja chorego z lekarzem czy pielęgniarką. - Pacjent wtedy widzi, że jest traktowany indywidualnie, jak ktoś, kto jest ważny. A żeby tak podchodzić do pacjenta, jednym z najważniejszych elementów jest czas, żeby personel mógł dobrze zbadać, zebrać wywiad, nawiązać relację. Cała organizacja ochrony zdrowia jest ukierunkowana na to, żeby tego czasu było jak najwięcej - powiedział. Miłkowski wyjaśnił, że temu celowi ma służyć m.in. powstawanie wielu zawodów medycznych, które mają odciążyć lekarzy.

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego, papież Franciszek przypomniał postać św. Matki Teresy, która "uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum