20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 20:47

Ponad 80 proc. Polaków myje zęby rano i wieczorem, ale tylko 16 proc. po każdym posiłku wynika z badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przeprowadzonego z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który obchodzony jest 20 marca br.

Okazuje się, że 84 proc. Polaków myje zęby rano, a 85 proc. wieczorem. Badania pokazują, że większość Polaków, choć nadal nie wszyscy, pamiętają o porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów, ale nie łączą potrzeby mycia zębów ze zjedzonym posiłkiem.

Z badań IIBR wynika, że co drugi Polak myje zęby po przebudzeniu w trakcie porannej toalety, a 43 proc. wykonuje ten zabieg po zjedzeniu śniadania, chociaż wśród osób w wieku 15-18 lat liczba ta wzrasta do 53 proc.

Wieczorami Polacy zdecydowanie częściej myją zęby tuż przed pójściem spać (74 proc.), a znacznie rzadziej zdarza im się to po samej kolacji (26 proc.). Okazuje się też, że kobiety częściej niż mężczyźni myją zęby rano (89 proc. kobiet vs. 79 proc. mężczyzn) i wieczorem (90 proc. kobiet vs. 79 proc. mężczyzn).

Polacy są przyzwyczajeni do mycia zębów dwa razy dziennie - rano i wieczorem. - Z badań IIBR wynika, że nie kojarzymy mycia zębów ze spożytymi posiłkami czy przekąskami, a jedynie z porą dnia. A po zjedzonym posiłku też powinniśmy wyszczotkować zęby pastą z fluorem - komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

- Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo prosta, a jednocześnie bardzo ważna, bo przeciwdziała próchnicy zębów. Dlatego w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej pamiętajmy o regularnym odwiedzaniu lekarza dentysty, myciu zębów po każdym posiłku, używaniu nici dentystycznych i żuciu bezcukrowej gumy, kiedy nie możemy wyszczotkować zębów. Żucie gumy bez cukru zwiększa wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo usuwa też resztki pokarmu z naszych zębów - mówi prof. Bartłomiej W. Loster.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum