15 tys. par okularów dla pacjentów szpitali misyjnych

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2013 19:43

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" zakończyła Akcję "Czary mary okulary", której celem była zbiórka okularów na misje. Szacunkowo ilość podarowanych okularów sięga około 15 tys. par.

15 tys. par okularów dla pacjentów szpitali misyjnych
- Pierwsza partia zebranych okularów w najbliższych dniach trafi na misję prowadzoną przez polskie siostry Sercanki w Maggoty na Jamajce - informuje Justyna Janiec - Palczewska, koordynator akcji.

Okulary miały trafić jedynie na misję na Jamajce, ale zgłosiło się po nie więcej chętnych misjonarzy. Część okularów zabiorą ze sobą wolontariusze Fundacji, którzy w lipcu br. wyjadą do pracy w misyjnych szpitalach na Jamajce, w Etiopii i RPA, część trafi w paczkach  do Kamerunu, a część do Boliwii.

Dodatkowo profesor Krystyna Pecold, która również pracowała jako okulistka na misjach, podarowała Fundacji frontofokometr - urządzenie do oznaczania mocyokularów. W tej chwili udało się już przebadać blisko 30 proc. okularów.

Według misjonarzy najbardziej pomocne miejscowej ludności będą okulary oznaczone mocą "plus" ze względu na starczowzroczność, która dotyka ludzi już po 40 roku życia. W związku z pogorszeniem wzroku wielu ludzi traci dotychczasowe możliwości zarobkowania (szycie, haftowanie i inne drobne prace rzemieślnicze), dzięki którym utrzymywały się całe rodziny. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum