PAP/Rynek Zdrowia | 15-10-2009 18:19

15 października - Dzień Osób Niewidomych i Niedowidzących

W czwartek (15 października) w Belwederze z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych żona prezydenta RP Maria Kaczyńska wręczyła odznaczenia państwowe osobom szczególnie zasłużonym dla środowiska ociemniałych.

Człowiekiem Roku 2009 Polskiego Związku Niewidomych został Andrzej Bartyński z Wrocławia. Wyróżnienie otrzymał za wieloletnią promocję środowiska osób niewidomych poprzez swoją twórczość.

Bartyński ukończył studia prawnicze, jest poetą i współautorem antologii poetów polskich. Jest członkiem PZN od chwili jego powstania w 1951 r.

Ponadto, pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Elżbietę Różę Czacką, matkę przełożoną zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, założycielkę w 1911 r. Polskiego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i - w 1922 r. - ośrodka dla osób niewidomych w Laskach.

- Matka Elżbieta Róża Czacka wykazała ogromne męstwo, podejmując się zadania opieki nad niewidomymi i pomocy im. Było to jeszcze w czasach, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Podjęła się tego zadania z wielkim zapałem i odwagą. (...) Wprowadziła nowy model opieki nad ociemniałymi: uczyniła ich osobami użytecznymi, potrzebnymi społeczeństwu - mówiła s. Blanka Anna Wąsala, która również otrzymała odznaczenie państwowe - Oficerski Krzyż Odrodzenia Polski.

Polski Związek Niewidomych skupia ok. 75 tys. osób. Jest organizacją samopomocową powołaną przez samych niewidomych, działającą na rzecz niewidomych i zarządzaną przez niewidomych. Prowadzi bardzo szeroką, wieloaspektową działalność na rzecz ludzi, którzy na skutek utraty widzenia ulegają wykluczeniu społecznemu.