×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

12 prostych zaleceń, czyli jak nie dać się rakowi

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP04 lutego 2023 08:05

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych. Przypadający w sobotę Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja by o tym przypominać.

12 prostych zaleceń, czyli jak nie dać się rakowi
Kodeks walk z rakiem zaleca: Ruszaj się! Fot. Shutterstock
  • Zapisy europejskiego Kodeksu walki z rakiem znaleźć można m.in. na stronie pacjent.gov.pl. To 12 zasad, które pokazują, jak przez proste, codzienne działania obniżać ryzyko zachorowania na nowotwory
  • Kodeks jest gotową instrukcją podpowiadającą, w jaki sposób zachować zdrowie. Wszystkie informacje w nim zawarte opierają się na dowodach naukowych - są pewne, rzetelne i sprawdzone
  • Na raka bardziej narażone są osoby palące i otyłe
  • Kodeks zaleca, aby każdego dnia poświęcić 60 minut na ruch o średniej intensywności lub alternatywnie 30 minut na ruch o wysokiej intensywności
  • Wśród zaleceń są też: ograniczenie spożycie alkoholu, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne

Tylko nie pal. Ruszaj się!

Zapisy europejskiego kodeksu walki z rakiem znaleźć można m.in. na stronie pacjent.gov.pl.

Pierwsze z zaleceń brzmi: nie pal. Dym tytoniowy jest jednym z najsilniejszych czynników rakotwórczych. W jednym papierosie znajduje się około 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych.

Kolejne zalecenie zwraca uwagę na konieczność tworzenia w domu i pracy warunków wolnych od dymu tytoniowego, co ma ograniczyć - również bardzo szkodliwe dla zdrowia - bierne palenie.

W punkcie trzecim autorzy zaleceń wymieniają utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Otyłość to drugi po paleniu tytoniu najważniejszy czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Czwarty punkt dotyczy aktywności fizycznej. Kodeks zaleca, aby każdego dnia poświęcić 60 minut na ruch o średniej intensywności lub alternatywnie 30 minut na ruch o wysokiej intensywności.

Zdrowo jedz, ogranicz spożycie alkoholu

Piąty punkt kodeksu zachęca do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Najlepsza jest dieta bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, w tym strączkowe oraz owoce, a uboga w produkty bogate w tłuszcz, cukry proste, czerwone i przetworzone mięso oraz w sól.

Europejski kodeks walki z rakiem zaleca ograniczenie spożycie alkoholu, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Ważne jest także, by chronić się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy.

W punkcie 10 kodeks rekomenduje kobietom, by karmiły piersią, jeśli to możliwe. Wskazano w nim ponadto, że przedłużone stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która łagodzi objawy menopauzy, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

W kodeksie wrócono też uwagę, że, aby uniknąć zachorowania na raka wątroby i raka szyjki macicy, warto zaszczepić dzieci przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV) oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

W ostatnim punkcie promowane jest korzystanie z programów badań przesiewowych z badań przesiewowych: mammografii, cytologii i kolonoskopii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum