12 maja - Europejski Dzień Periodontologii

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2019 19:19

12 maja to Europejski Dzień Periodontologii, czyli nauki, która zajmuje się zdrowiem jamy ustnej. Tylko jeden na stu Polaków między 35. a 44. rokiem życia ma zdrowe przyzębie, czyli dziąsła - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

12 maja - Europejski Dzień Periodontologii
Fot. materiały prasowe Dentim Clinic

Profesor Renata Górska, konsultant krajowa w dziedzinie periodontologii, wskazuje, że dla osób, które mają problemy z przyzębiem włoscy naukowcy opracowali dietę: dwa owoce kiwi, garstka żurawiny suszonej i zielona herbata. To przekłada się na redukcję stanu zapalnego.

Dbanie o stan przyzębia i uzębienia jest podobny, opiera się na prawidłowych zabiegach higienicznych. Szczotkujemy zęby dwa razy dziennie, przez dwie minuty, żeby utrzymać higienę jamy ustnej - podpowiada profesor Górska.

Dodaje, że przeprowadzono badania, w których studenci przez siedemnaście dni nie szczotkowali zębów. Od razu pojawiło się u nich zapalenie dziąseł. Cechą charakterystyczną chorób przyzębia jest ruszanie się zębów. Może ono doprowadzić nawet do ich utraty, a potem do nieprzyjemnych powikłań.

Choroby przyzębia mogą mieć wpływ na wiele innych problemów zdrowotnych. Chodzi między innymi o choroby serca - przez tworzenie płytki miażdżycowej, udar mózgu czy nawet przedwczesny poród.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum