11 lutego obchodzony będzie 27. Światowy Dzień Chorego. Centralne uroczystości w Indiach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 15:27

11 lutego pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" po raz 27. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego.

11 lutego obchodzony będzie 27. Światowy Dzień Chorego. Centralne uroczystości w Indiach
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym. W tym roku jego centralne obchody odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Na każdy Dzień Chorego Ojciec Święty kieruje orędzie, apelując o podjęcie współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, mającej na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego.

W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego, papież przypomina postać św. Matki Teresy, która "uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych". W każdym orędziu Ojciec Święty broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziękując wolontariuszom zachęca ich, aby nadal byli znakiem obecności Kościoła.

Nawiązując do tegorocznego hasła Światowego Dnia Chorego: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", papież podkreśla, że są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysyłał apostołów do głoszenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane "przez gesty bezinteresownej miłości".

Z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego, który w sposób uroczysty będzie obchodzony w Kalkucie w Indiach, papież zwraca uwagę, że "Kościół - Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych - pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji". Dodaje jednocześnie, że "opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest ważny".

W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane będą uroczyste liturgie, połączone z udzieleniem sakramentu chorych. 

Stanisław Karnacewicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum