10 tysięcy wolontariuszy podczas XVII Finału WOŚP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2009 19:25

Prawie 10 tys. wolontariuszy będzie zbierać pieniądze podczas XVIII Finału Wielkiej Orkiestry, który odbędzie się 10 stycznia.

Oj, znowu będzie się działo - zwykł mawiać Jurek Owsiak

WOŚP ponownie zagra dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Dotychczas zarejestrowano 1169 sztabów WOŚP zakładanych przy szkołach, domach kultury, czy urzędach. Zgłosiło się 9,7 tys. wolontariuszy, wśród których są uczniowie, harcerze, studenci, dzieci, a także całe rodziny. Fundacja spodziewa się kolejnych zgłoszeń - przed Finałem może być 1,5 tys. sztabów i 120 tys. wolontariuszy.

Sztaby rejestrują się także za granicą - m.in. w Grecji, Francji, Kanadzie, Egipcie, USA, a także na obu Biegunach - Polskiej Stacji Polarnej na Północnym i Polskiej Stacji Arktycznej Arctowski na Południowym.

– Po raz drugi będziemy zbierali pieniądze na onkologię dziecięcą, czyli na diagnostykę; chcemy doposażyć te najlepsze ośrodki. Kupiliśmy bardzo dużo sprzętu do mniejszych ośrodków, teraz chcemy kupić wysokokwalifikowany sprzęt do 18 ośrodków w całej Polsce. Wczesna diagnostyka, szybkie wychwycenie choroby, a później leczenie, to się po prostu opłaca, te dzieci mogą być w 80 proc. wyleczone – mówił szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

W ramach XVIII Finału, jak co roku, odbywać się będą różnego rodzaju imprezy, koncerty, happeningi. W Warszawie wielki koncert zaplanowano przed Pałacem Kultury, będzie także bieg „Policz się z cukrzycą". Finał transmitowany będzie przez TVP2, TVN oraz Canal+, a także w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

–  Możecie brać udział w licytacjach, możecie wysyłać sms-a – to są metody, którymi można wspomóc orkiestrę, nie wychodząc z domu. Pamiętajcie, oglądajcie nas, wychodźcie na ulicę, wrzucajcie pieniądze do puszek. Te dzieciaki, które zbierają pieniądze, to są najczęściej bardzo młodzi ludzie, to jest niezwykle ważny dla nich dzień, oni to bardzo przeżywają. Jeżeli macie ochotę im wrzucić pieniądze, to warto to zrobić, rozmienić na drobne i ile się tylko da wrzucać do równych puszek, bo dla tych dzieci jest to wielka lekcja odpowiedzialności, miłości do kraju, do innych ludzi, jest to wspaniała rzecz – przekonywał Owsiak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum