1 sierpnia mieszkańcy Warszawy oddawali krew pod budynkiem PAST-y

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2018 13:32

1 sierpnia, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, pod budynkiem PAST-y stanął specjalny autobus, w którym można było oddać krew. Podczas powstania żołnierze oddawali krew za naszą wolność, my oddajmy ją potrzebującym - mówiła organizatorka akcji Anna Auksel z Nowoczesnej.

1 sierpnia mieszkańcy Warszawy oddawali krew pod budynkiem PAST-y
Mieszkańcy stolicy oddawali krew w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ub. tygodniu politycy Nowoczesnej zachęcali do dobrowolnego oddawania krwi z okazji obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w ramach akcji "Krew za krew". 1 sierpnia pod budynkiem warszawskiej PAST-y przy ul. Zielnej 39 stanął specjalny autobus krwiodawstwa, w którym chętni mogli oddać krew w godz. 8-12.

Jak zauważyła Anna Auksel banki krwi w wakacje "świecą pustkami", a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaapelowało do potencjalnych krwiodawców.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum