Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 19:27

Rozstrzygnięto II edycję konkursu dla młodzieży

W II już edycji konkursu (w ubiegłym roku tematem była profilaktyka raka piersi) udział wzięło ponad 3 tys. osób - uczniów szkół ponadgimnazjalnych z opiekunami, którzy tworzyli kilkuosobowe zespoły. Do finału zakwalifikowało się 10 drużyn. W ramach przygotowań do konkursu młodzież przeszła szkolenia z podstaw onkologii oraz organizowała działania edukacyjno- informacyjne skierowane do rodziny, przyjaciół, lokalnych społeczności.

– W tym programie chodziło o to, by młodzież dowiedziała się, że istnieje coś takiego jak rak szyjki, że to choroba, której można zapobiegać oraz skutecznie ją leczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryta - powiedział obecny na gali wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Teter, który jest lekarzem ginekologiem.

Polska ciągle zajmuje jedno z pierwszych miejsc w Europie pod względem zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy. Codziennie w pięciu polskich domach rozgrywa się dramat - ktoś traci matkę, żonę czy siostrę z powodu tego nowotworu.

Jak przypomniał Teter, obecnie wiadomo już, że za rozwój raka szyjki macicy odpowiada przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Najważniejszą rolę w prewencji raka szyjki odgrywa regularna, coroczna kontrola ginekologiczna połączona z badaniem cytologicznym. Od kilku lat na rynku dostępne są już dwie szczepionki przeciw HPV przeznaczone dla dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego. Chronią one niemal w 100 proc. przed rozwojem zmian przedrakowych i rakiem szyjki, ale nie zwalniają z regularnego wykonywania cytologii.

– Zapobieganie chorobom to najtańszy sposób dbania o zdrowie, bo leczenie jest znacznie droższe niż profilaktyka.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła czwórka licealistów z I LO im. Staszica w Lublinie za pracę pod hasłem „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”. Drugie miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie za projekt pt. „Żyj i nie pozwól umrzeć” a trzecie, oraz Nagroda Publiczności, zdobyła grupia młodych ludzi z I LO im. Mieszka I w Zawadzkiem, za projekt „Nie przechodź obok niej obojętnie”.

Jedna z uczestniczek konkursu powiedziała, że w tym programie zwycięzcą jest tak naprawdę każdy, kto zdobył wiedzę na temat. raka szyjki i przekazał ją dalej, bo być może pozwoli to uratować choćby jedno życie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum