Kolejne okno życia, tym razem w Szczecinie

Autor: gs24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 października 2009 08:59

Okno życia uruchomiono w szczecińskim kościele Świętej Rodziny. Miejsce przygotował szczeciński Caritas. To drugie takie okno w województwie. Pierwsze utworzono w czerwcu w Koszalinie.

– Będzie ono specjalnym miejscem, gdzie kobieta, która ukrywała ciążę i nie rodziła w szpitalu, będzie mogła anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, nie narażając go na śmierć lub jakiekolwiek niebezpieczeństwo – tłumaczy dyrektor szczecińskiego Caritasu, ksiądz Maciej Szmuc.

Okno znajduje się w miejscu łatwo dostępnym. Siostry otrzymają sygnał dźwiękowy, gdy tylko matka okno otworzy. Dziecko, gdy zostanie w nim pozostawione, zostanie od razu umieszczone  w ogrzewanym inkubatorze. Pieczę nad pozostawionym niemowlakiem sprawować będą siostry ze zgromadzeń Uczennice Krzyża i Służebniczki Starowiejskie, które powiadomią pogotowie.

Po zbadaniu maluszka, pogotowie odwiezie go do szpitala dziecięcego. O losach dziecka zadecyduje sąd rodzinny. W całym kraju jest już około 30 takich okien. Pierwsze powstało w 2006 roku w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum