Trzecia edycja Raportu "Top Disruptors in Healthcare"

Trwają zapisy do udziału w kolejnej edycji Raportu "Top Disruptors in Healthcare - przegląd innowacyjnych startupów medycznych w Polsce", tworzonego przez Polską Federację Szpitali. Jego głównym celem jest ułatwienie współpracy startupów z inwestorami, podmiotami medycznymi, partnerami i klientami końcowymi.

Trzecia edycja Raportu "Top Disruptors in Healthcare"
Startupy w technologiach medycznych rozwijają się coraz szybciej Fot. AdobeStock
  • Tworząc ogólnodostępny raport, chcemy umożliwić dostęp do rzetelnej, pełnej wiedzy na temat rynku startupów medycznych i nowoczesnych technologii medycznych - mówi Ligia Kornowska z Polskiej Federacji Szpitali
  • Zaznacza, że na rynku pojawia się coraz więcej rewolucyjnych rozwiązań medycznych, jednak nadal istnieje luka informacyjna, która uniemożliwia wielu startupom dalszy rozwój
  • Niezwykle pozytywnym zjawiskiem jest to, że 70 proc. polskich startupów tworzy swoje rozwiązania we współpracy ze szpitalami - podają twórcy Raportu "Top Disruptors in Healthcare"

Startupy w medycynie. Luka informacyjna

Tegoroczna edycja Raportu „Top Disruptors in Healthcare” wyróżniać się będzie pogłębionymi statystykami badań, uwzględniającymi aktualne potrzeby poszczególnych startupów, a także informacje, m.in. o rozwiązaniu, organizacji, finansowaniu i ekspansji zagranicznej. Raport zostanie wydany zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

- Na rynku pojawia się coraz więcej rewolucyjnych rozwiązań medycznych, które oddziałują na sektor ochrony zdrowia, nie tylko polski, ale i zagraniczny. Wciąż jednak istnieje luka informacyjna, która uniemożliwia startupom dalszy rozwój - mówi Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.

I dodaje: - Raport ma na celu zniwelowanie tej luki poprzez dostęp do pełnej i ustrukturyzowanej wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań technologicznych, których wdrożenie do podmiotów leczniczych i pomoc w pozyskaniu finansowania na dalsze prace badawczo-rozwojowe przyczyni się do wsparcia ekosystemu innowacji i poprawy jakości świadczeń udzielanych pacjentowi.

- Tworząc ogólnodostępny raport, chcemy umożliwić dostęp do rzetelnej, pełnej wiedzy na temat rynku startupów medycznych i nowoczesnych technologii medycznych - zaznacza dyrektor Kornowska.

Polskie startupy medyczne w kraju i za granicą

Mimo istniejącej na rynku medycznym luki informacyjnej, niezwykle pozytywnym zjawiskiem jest, że blisko 70 proc. startupów tworzy swoje rozwiązania we współpracy ze szpitalami. - Otwartość szpitali na wdrażanie innowacji i współpracę z młodymi firmami z pewnością wpłynie na szybkość adaptacji rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia oraz na poziom gotowości rynkowej rozwiązań prezentowanych przez polskie startupy, które już teraz charakteryzują się wysokim stopniem rozwoju - podaje Polska Federacja Szpitali.

W 2021 roku 90 proc. polskich startupów medycznych miało rynkowy produkt na poziomie co najmniej MVP (Minimum Viable Product), przy czym ponad połowa respondentów oferowała już swój produkt komercyjnie na rynku. Nieco ponad 60 proc. startupów zapowiadało plany internacjonalizacji produktu.

Bardzo korzystnym czynnikiem był fakt, że aż 1/3 badanych działała już na rynkach zagranicznych, m.in. poprzez podpisane listy intencyjne, podpisane umowy komercyjne bądź zarejestrowany przychód. Wskazuje to, że polskie startupy zdają sobie sprawę, że rodzimy rynek jest zbyt mały bądź trudno dostępny, aby odnieść liczący się sukces.

Ubiegłoroczna edycja raportu o startupach była wielkim sukcesem

Raport „Top Disruptors in Healthcare 2021” okazał się ogromnym sukcesem - wzięło w nim udział aż 115 startupów medycznych, uzyskał także patronat ponad 50 instytucji, w tym wsparcie 11 podmiotów publicznych, kluczowych w środowisku medycznym i wspierających innowacje.

Na wyniki zaprezentowane zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji powoływano się na licznych konferencjach branżowych i w wielu publikacjach naukowych. Wśród ekspertów wypowiadających się na temat innowacyjnego wpływu raportu znaleźli się dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, Maciej Kawecki, prezes u Instytutu Polska Przyszłości, a także Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Istotnym celem raportu, który twórcy pragną realizować również w tym roku, jest zidentyfikowanie startupów oferujących rozwiązania, które mogą przyczynić się do walki z pandemią COVID-19 i jej długotrwałymi skutkami. Według statystyk z zeszłorocznej edycji, tylko 12 proc. startupów wskazało, że pandemia nie wpłynęła na ich biznes.

Weź udział w Raporcie "Top Disruptors in Healthcare 2022"

Trzecia edycja Raportu „Top Disruptors in Healthcare zostanie opublikowana podczas Międzynarodowej Konferencji „AI w zdrowiu”, która odbędzie się w czerwcu 2022 r.

Partnerem głównym tegorocznej edycji raportu jest Google for Startups. Raport objęty został również patronatem, m.in. Agencji Badań Medycznych, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kontakt dla organizacji zainteresowanych współpracą oraz startupów chętnych do udziału w trzeciej edycji raportu: karolina.kornowska@wzdrowiu.com

Zeszłoroczna edycja Raportu dostępna jest: TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum