Rak jelita grubego. Dzięki kampanii edukacyjnej dowiesz wszystkiego o tym nowotworze

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący typ nowotworu. W 2020 r. zdiagnozowano na świecie ok. 2 miliony jego przypadków. Ruszyła już czwarta edycja kampanii "Servier - wyłącz raka!", której celem jest przekonanie Polaków do badań profilaktycznych w kierunku wykrywania tej choroby.

Rak jelita grubego. Dzięki kampanii edukacyjnej dowiesz wszystkiego o tym nowotworze
Kolonoskopia to skuteczne badanie wykrywające raka jelita grubego Fot. AdobeStock
 • Każdego roku prawie 1 milion osób umiera na świecie z powodu raka jelita grubego, co stawia go na drugim miejscu pod względem onkologicznych przyczyn śmierci - podaje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem
 • Rak jelita grubego stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Dzieje się tak pomimo faktu, że istnieją skuteczne techniki badań przesiewowych, które mogą zmniejszyć śmiertelność.
 • W Polsce co roku diagnozowanych jest 19 tys. nowych przypadków zachorowań. Rak jelita grubego to drugi, pod względem częstotliwości występowania w Polsce, nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn.
 • Profilaktyczna kolonoskopia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. - przekonuje prof. Jarosław Reguła

Rak jelita grubego. Fakty i prognozy

Rusza czwarta czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier - wyłącz raka!”, której w tym roku towarzyszy hasło „Kolonoskopia to nie kosmos”. Organizatorzy stawiają sobie za cel edukację w zakresie profilaktyki raka jelita grubego oraz przekonanie Polaków do wykonania badań profilaktycznych.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer, IARC), działająca w strukturach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podaje, że rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym typem nowotworu na świecie. W 2020 r. rozpoznano niemal 2 mln nowych przypadków. Każdego roku blisko milion osób umiera z powodu raka jelita grubego, co stawia go na drugim miejscu pod względem onkologicznych przyczyn śmierci.

Dodatkowo, na podstawie przeprowadzonej analizy trendu szacuje się, że do 2040 r. nastąpi globalny wzrost zachorowań na raka jelita grubego o 56 proc., przekraczając 3 miliony nowych przypadków rocznie. W konsekwencji spodziewana jest również wyższa o 69 proc. śmiertelność z powodu tego nowotworu, sięgająca około 1,6 miliona zgonów rocznie. Warto podkreślić, że prognozy te wskazują, iż większość tego wzrostu nastąpi w krajach o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego.

W Polsce rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości zachorowań nowotworem złośliwym u kobiet i trzecim u mężczyzn - rocznie diagnozowany jest u ponad 19 tys. pacjentów. Niestety, każdego roku w naszym kraju jest przyczyną śmierci ponad 12 tys. osób, co daje średnio 35 zgonów dziennie z powodu raka jelita grubego.

Chorych cały czas przybywa. Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce prognozuje, że w 2030 r. liczba nowych przypadków tej choroby w Polsce może się zwiększyć do 28 tys. rocznie.

„Kolonoskopia to nie kosmos”. Zbadaj się i przekonaj!

Kolonoskopia to badanie, które łączy w sobie jednocześnie elementy diagnostyki i pozwala na usuwanie polipów, które z czasem mogą ulec zezłośliwieniu. Dodatkowo, umożliwia na rozpoznanie różnych schorzeń jelita grubego, kontroli leczenia i wykonywania zabiegów w wielu chorobach gastrologicznych. Daje możliwość rozpoznania, a co najważniejsze - stwarza szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby.

W trakcie kolonoskopii istnieje także możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego. Badanie przeprowadzane jest obecnie z użyciem nowoczesnego, precyzyjnego i zaawansowanego technicznie endoskopu.

- Ukończone 50 lat to wystarczający powód, aby profilaktycznie poddać się kolonoskopii będącej standardem w wykrywaniu polipów, zmian przednowotworowych i nowotworów. Badanie służy wychwyceniu choroby jeszcze zanim pojawią się jej objawy - podkreśla prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

I dodaje: - Wokół kolonoskopii narosło jednak wiele mitów, w konsekwencji czego większość społeczeństwa ma własne, często mylne wyobrażenie na temat przebiegu tego badania. Życzyłbym sobie tego, by podejście Polaków do kolonoskopii zmieniło się, by w ich świadomości kolonoskopia była badaniem, dzięki któremu pacjent upewnia się, że jest zdrowy a nie dowiaduje się, że coś mu dolega. Profilaktyczne kolonoskopie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. Naprawdę, warto się badać - przekonuje prof. Reguła.

Wyłącz tego raka, czyli ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna

„Servier - Wyłącz Raka!” to ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej, podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka, a także motywacja do przełamania lęku i wstydu przed badaniami oraz podkreślanie znaczenia wczesnego wykrywania choroby w skutecznym jej leczeniu.

W tegorocznej edycji kampanii organizatorzy podkreślają szczególną rolę profilaktyki w odniesieniu do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwracają uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o pierwszych symptomach choroby. Komunikacja kampanii kierowana jest szczególnie do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na:

 • Wiek powyżej 50 lat
 • Obciążenia genetyczne (wystąpienie raka jelita grubego u rodziców lub rodzeństwa)
 • Nieprawidłową dietę
 • Niską aktywność fizyczną
 • Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Patronat merytoryczny nad IV edycją kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier - wyłącz raka” objął konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, Polska Unia Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Partnerami kampanii zostali: Fundacja Europa Colon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Alivia Onkofundacja oraz Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!.

W ramach kampanii zaplanowano:

 • Film edukacyjny „Z Motyką na raka… czyli kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach” z udziałem popularnego artysty kabaretowego Roberta Motyki oraz prof Michała Kamińskiego, Kierownika Zakładu Profilaktyki Nowotworów oraz Pracowni Endoskopii Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii.
 • Wirtualną Poradnię Profilaktyki Raka Jelita Grubego Servier. Od 9 maja do 9 czerwca 2022 r. uruchomiona zostaje specjalna platforma teleinformatyczna, umożliwiająca skorzystanie z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz konsultacji medycznych w formie teleporady, czatu lub wideoczatu. Podczas teleporady lekarz oceni zarówno wyniki badania, jak również dane zebrane w ramach wywiadu i na tej podstawie wystawi adekwatne zalecenia dostępne dla pacjenta na dedykowanej platformie pod adresem: https://wylaczraka.telemedi.co/pl/login.
 • Materiały edukacyjne („Kolonoskopia w pytaniach i odpowiedziach; „Kolonoskopia - badanie, które może uratować życie”, „Wizualizacja jelita grubego wraz opisem”) - dostępne dla wszystkich na stronie www.wylaczraka.pl
 • Grę planszową „Kolonoskopia to nie kosmos”.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie:
https://www.wylaczraka.pl/ i na profilu https://www.facebook.com/wylaczraka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum