I Europejskie Forum Ratownictwa Medycznego

Ratownictwo medyczne od wielu lat upomina się o właściwe miejsce w systemie ochrony zdrowia. Czy już takie zajmuje? Między innymi na to pytanie będą odpowiadać liczni eksperci podczas I Europejskiego Forum Ratownictwa Medycznego.

I Europejskie Forum Ratownictwa Medycznego
Ratownictwo medyczne stanęło przed nowymi wyzwaniami Fot. PAP/Darek Delmanowicz
 • Nie tylko ratownicy medyczni, ale także przedstawiciele biznesu, samorządu, a także liderzy nowych technologii w medycznych wezmą udział w I Europejskim Forum Ratownictwa Medycznego (Szklarska Poręba, 18-20 maja 2022 r.)
 • Eksperci poruszą zagadnienia związane zarówno z bieżącymi problemami, jak i perspektywą rozwoju ratownictwa medycznego
 • Uczestnicy wydarzenia rozmawiać będą także o tym, jak w ratownictwie medycznym korzystać z wolontariatu, fundraisingu, mediów społecznościowych czy rozwiązań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Ratownictwo medyczne dziś i jutro

Od 18 do 20 maja trwać będzie w Szklarskiej Porębie I Europejskie Forum Ratownictwa Medycznego. Eksperci z zakresu ratownictwa i przedstawiciele podmiotów leczniczych będą, między innymi prowadzić dyskusję mające na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy ratownictwo medycznego zajmuje właściwe miejsce w polskim systemie ochrony zdrowia?

Podczas 3-dniowego wydarzenia liczni eksperci poruszą zagadnienia związane zarówno z bieżącymi problemami, jak i perspektywą rozwoju systemu ochrony zdrowia przez pryzmat ratownictwa medycznego.

Dlatego wśród zaproszonych uczestników i panelistów znaleźli się przedstawiciele biznesu, samorządu, a także liderzy nowych technologii w ratownictwie medycznym oraz osoby z potencjałem innowacyjnego zarządzania w ochronie zdrowia - informują organizatorzy.

W ramach Europejskiego Forum Ratownictwa Medycznego wybrani też zostaną Liderzy Ochrony Zdrowia, którzy decyzją kapituły otrzymają wyróżnienia w kategoriach: zarządzanie, innowacje oraz inspiracje.

Organizatorami Europejskiego Forum Ratownictwa Medycznego są: Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (Forum Ekonomiczne), a także Europejskiej Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej. Partnerami wydarzenia jest Polska Organizacja Ratownicza, Powiat Karkonoski oraz Instytut Karkonoski.

Europejskie Forum Ratownictwa Medycznego. Wybrana tematyka:

 • Dyskusja otwierająca: „Ratownictwo medyczne w ochronie zdrowia. Czy ochrona zdrowia potrzebuje ratownictwa medycznego?”
  Ratownictwo medyczne od wielu lat upomina się o właściwe miejsce w systemie ochrony zdrowia. Udzielanie profesjonalnej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia osobom w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ma w Polsce i Europie znacznie dłuższą tradycję niż ratownictwo medyczne we współczesnym znaczeniu. Świadczą o tym chociażby daty zorganizowania pierwszych pogotowi ratunkowych - w 1883 r. w Wiedniu i w 1891 r. w Krakowie.
 • Biznes - ratownictwo medyczne - samorząd
  Czy partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to model możliwy do realizacji także w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, które zasadniczo finansowane jest z budżetu państwa?
 • Nowe technologie w ratownictwie medycznym - skuteczna dezynfekcja ambulansów oraz symulatory i wirtualna rzeczywistość w ratownictwie medycznym
  Efektywna organizacja systemu ratownictwa medycznego wymaga współdziałania nie tylko w zespole wyjazdowym. Nie mniej istotna jest współpraca na szczeblu administracyjnym, który wspomaga sprawną i skuteczną, ale również jakościowo profesjonalną pomoc medyczną. Do tego potrzebna jest właściwa komunikacja, optymalizacja i automatyzacja procesów, które wspierają zarówno umiejętności korzystania z nowoczesnego sprzętu, jak również kompetencje interpersonalne.
 • Wolontariat i fundraising w ratownictwie medycznym
  Odwaga w podejmowaniu czynności ratunkowych przed przyjazdem instynktownie wzywanej na miejsce zdarzenia karetki pogotowia ratunkowego, wymagają obywatelskiego zaangażowania. Czy wolontariat i fundraising, kojarzone dotychczas z zaangażowaniem na rzecz organizacji pozarządowych mają szansę zaistnieć w ratownictwie medycznym?
 • Ratownictwo medyczne w Europie - współpraca międzynarodowa
  Coraz bardziej powszechna potrzeba zmian w ochronie zdrowia inspiruje do tworzenia projektów. Mogą również dotyczyć ratownictwa medycznego - jego popularyzacji w wymiarze obywatelskim, integracji oraz koordynacji - lokalnej, regionalnej i międzynarodowej. Od czego więc należy zacząć, żeby poszerzać horyzonty i urzeczywistniać najlepsze rozwiązania?
 • Media społecznościowe - przyjaciel czy wróg ratownictwa medycznego?
  Badania przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców ujawniły, że podstawowe cele ich obecności w mediach społecznościowych to: pozytywny wpływ na wizerunek marki, podążanie za trendami, zdobycie wiedzy na temat klientów, rekrutacja. Na ile cele te są zbieżne z obecnością ratownictwa medycznego w mediach społecznościowych?

Więcej o I Europejskim Forum Ratownictwa Medycznego i rejestracja: www.forumems.eu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum