23 września Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”

23 września 2022 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”, skierowana do specjalistów, których praca na co dzień związana jest z opieką nad pacjentem u kresu życia. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych.

23 września Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”
W wrześniu Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej Fot. mat. prasowy

Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”

23 września w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ponad 300 lekarzy i pielęgniarek weźmie udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”.

To pierwsza odsłona cyklu konferencji edukujących w obszarze walki z bólem w hospicjach – zarówno pod względem farmakologicznym, jak i emocjonalnym.

- Rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce - mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.

Hospicja domowe, stacjonarne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – w Polsce funkcjonuje dziś ok. 600 placówek medycyny paliatywnej. W przeważającej części sektor ten opiera się na opiece domowej realizowanej w ramach ok. 400 hospicjów domowych.

Wciąż brakuje personelu medycznego, a pacjentów przybywa – sprzyja temu postępujące starzenie się społeczeństwa, wydłużenie się życia dzięki postępowi medycyny, wzrost zapadalności na nowotwory, braki kadrowe w placówkach medycznych.

Odchodzić bez bólu - spotkanie, które zintegruje opiekę paliatywną

- Trudno o dziedzinę tak interdyscyplinarną, wymagającą w równej mierze kompetencji specjalistycznych i predyspozycji osobowych, trudno o dziedzinę skupioną bardziej na człowieku, na pacjencie niż medycyna paliatywna - mówi dr Witt.

- I w tym skupieniu na pacjencie musimy na nowo podjąć dyskusję o odchodzeniu bez bólu – fizycznego, mentalnego, emocjonalnego - dodaje ekspert.

- Wierzę, że nasze środowisko potrzebuje spotkania, które z jednej strony dostarczy pasjonujących wystąpień merytorycznych, praktycznych wskazówek, a z drugiej będzie przestrzenią pełną wsparcia i zrozumienia dla naszej specyfiki pracy - tłumaczy.

- Konferencja, którą organizujemy jest pierwszym krokiem do szerokich działań na rzecz pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych i wolontariuszy w opiece paliatywnej, jest dążeniem do integracji zespołów opieki paliatywnej w Polsce i początkiem nowej dyskusji o odchodzeniu bez bólu - dodaje dr Witt.

Rejestracja do 15 września

W programie wydarzenia znalazły się m.in. takie tematy, jak:

 • Oszukać śmierć. Czy nowe technologie pozwolą nam odchodzić bez bólu?
 • Czy umieranie w każdym wieku boli tak samo?
 • Zespoły bólowe i leczenie bólu u chorych z HIV/AIDS
 • Leczenie bólu u dzieci w domowej opiece paliatywnej - standardy postępowania
 • Kiedy pacjent nie wierzy w śmierć - psychologiczne studium towarzyszenia
 • Farmakoterapia bólu
 • Rany trudno gojące się w opiece paliatywnej
 • Sedacja paliatywna u dzieci
 • Żywienie pacjentów u kresu życia

- Prócz ciekawych, angażujących wystąpień, tworzymy dedykowaną grupę wsparcia dla personelu opieki paliatywnej, do której zaprosimy wszystkie osoby obecne na konferencji. Nasze środowisko potrzebuje integracji, wymiany doświadczeń i działania zespołowego, taką przestrzenią będzie „Odchodzić bez bólu”. Przed nami wiele aktywności, o których opowiemy podczas inauguracji Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej 23 września. Wierzę, że rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce - tłumaczy dr Witt.

Patronatu honorowego konferencji udzielili Konsultanci Krajowi w dziedzinach:

 • medycyny paliatywnej - prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert,
 • geriatrii - prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski,
 • pielęgniarstwa opieki długoterminowej - dr n. o zdr. Mariola Rybka,
 • onkologii klinicznej, farmakologii klinicznej - prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski),
 • onkologii i hematologii - prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński)

a także: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, a także Uczelnia Łazarskiego.

Rejestracja na Ogólnopolską Konferencję Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu” potrwa do 15 września za pomocą oficjalnego panelu rejestracyjnego na: www.odchodzicbezbolu.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum