Operacja ortopedyczna: amortyzator zamiast kuli

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2013 16:34

9 grudnia br. po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono pionierską operację na dotkniętym zwyrodnieniami stawie kolanowym u pacjenta aktywnie uprawiającego sport. Podczas jednego, małoinwazyjnego zabiegu wszczepiono pacjentowi nowatorski implant oraz przeprowadzono rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego.

Operacja ortopedyczna: amortyzator zamiast kuli

Zabieg przeprowadził dr Adrian Rymarczyk - ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum Enel-Med w Warszawie.

Zastosowane nowoczesne techniki operacyjne umożliwią szybki powrót do pełnej aktywności ruchowej. Dzięki implantowi pacjenci z osteoartrozą nie będą musieli poddawać się radykalnym metodom leczenia polegającym na cięciu kości, czyli osteotomii lub endoprotezoplastyce (wymiana stawu na sztuczny) oraz rezygnować z aktywnego stylu życia.

Nowatorska, minimalnie inwazyjna metoda polega na wszczepieniu podskórnie, ale zewnątrzstawowo implantu typu amortyzator, który przenosi przeciążenia działające na kolana. Zabieg ten umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełnej sprawności, już po 2 - 6 tygodniach od
operacji, dlatego jest szczególnie atrakcyjny dla sportowców i osób żyjących aktywnie.

Pooperacyjny dyskomfort mija z reguły wraz ze zniknięciem opuchlizny oraz wygojeniem tkanek i ran skórnych. - W zabiegu stosuje się jedynie dwa małe nacięcia, a szwy zdejmowane są zaledwie po tygodniu. Pełne obciążanie stawu możliwe jest już w chwilę po zabiegu - wyjaśnia  dr Rymarczyk.

Metoda ta jest w pełni odwracalna i umożliwia skorzystanie z innych metod leczenia w przyszłości.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum