×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: Kongres Współczesnej Onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 kwietnia 2010 15:32

Około pół tysiąca uczestników bierze udział w Kongresie Współczesnej Onkologii pod hasłem "Nowotwory wyzwaniem XXI wieku", który potrwa do soboty (24 kwietnia) w Poznaniu.

Poznań: Kongres Współczesnej Onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował w piątek (23 kwietnia) prof. Andrzej Mackiewicz, przewodniczący komitetu naukowego konferencji, tematem wiodącym spotkania jest tzw. onkologia spersonalizowana.

– Nie ma leków, które byłyby skuteczne u wszystkich chorych. Musimy selekcjonować poszczególne grupy chorych po to, by stosować względem nich skuteczną terapię, a nie stosować leków, o których wiemy, że nie będą działały. To się odbywa w ten sposób, że badamy genom nowotworu u danego pacjenta albo też określamy status genetyczny pacjenta – powiedział prof. Mackiewicz.

Jak dodał, w przypadku leczenia niektórych nowotworów leczenie spersonalizowane staje się już standardem. Jest tak np. w przypadku leczenia nowotworów piersi czy przewodu pokarmowego.

Specjaliści będą dyskutować w Poznaniu m.in. na temat biologii komórki nowotworowej i interakcji takich komórek z organizmem człowieka.

– Rozmawiamy m.in. o tym, jaka jest rola czynników genetycznych w nowotworach dziedzicznych. Polska jest pewnym unikatowym krajem, jeśli chodzi o raka piersi: mamy u co najmniej 5-10 proc. kobiet mutacje w pewnych genach, tzw. mutacje słowiańskie, które występują tylko w naszym obszarze geograficznym. Próbujemy ustalić, jak to leczyć – powiedział prof. Mackiewicz.

Udział w kongresie zapowiedziało wielu ekspertów z całego świata. Część z nich nie mogła dolecieć do Poznania ze względu na problemy z połączeniami lotniczymi - ich prelekcje są transmitowane przez internet. W programie Kongresu znalazły się warsztaty, szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu oraz dyskusje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum