MZ: Cancer Plan wskazuje kierunki, a nie sposób realizacji zmian w onkologii

Autor: KR, RZ/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2014 18:03

Cancer Plan został wnikliwie przeanalizowany przez Ministerstwo Zdrowia - zapewnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia w odpowiedzi na pytanie Rynku Zdrowia, czy i w jakim stopniu założenia tego dokumentu zostały wykorzystane przy tworzeniu pakietu onkologicznego.

MZ: Cancer Plan wskazuje kierunki, a nie sposób realizacji zmian w onkologii

Jak pisaliśmy (art. Pakiet onkologiczny stał się głośny, a nad Cancer Planem zapadła cisza; rynekzdrowia.pl, 25 listopada) nad projektem Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 - tzw. Cancer Planem - pracowało niemal 200 lekarzy, prawników, ekonomistów, ekspertów ds. ochrony zdrowia i pacjentów. Odbyło się 20 spotkań w 10 grupach tematycznych. W pierwszych miesiącach roku do prac Rady Projektu włączyli się przedstawiciele resortu zdrowia i NFZ.

W kwietniu i maju br. projekt poddano konsultacjom społecznym. Zgłoszono 117 opinii. Dokładnie 15 czerwca o godz. 23.58 poprawiony tekst projektu trafił do skrzynki mailowej Ministerstwa Zdrowia. Potem o Cancer Planie ministerstwo już właściwie nie wspominało.

-  Na jednym z ostatnich etapów prac uzgadnialiśmy jego elementy z MZ i NFZ, gdyż zależało nam, żeby nie była to tylko petycja, a dokument, który będzie wdrażany - taką obietnicę otrzymaliśmy. Niestety, obecnie nic o tym nie słychać. Nieoficjalnie wiemy, że wszyscy w MZ pochłonięci są pracą nad pakietem onkologicznym - mówił Rynkowi Zdrowia prof. Jassem.

Czytaj też: Pakiet onkologiczny stał się głośny, a nad Cancer Planem zapadła cisza

Redakcja Rynku Zdrowia otrzymała z Ministerstwa Zdrowia odpowiedź na pytanie czy i w jakim stopniu założenia tego dokumentu zostały wykorzystane przy tworzeniu pakietu onkologicznego.

- „Strategia Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015-2024”, zwana „Cancer Planem” została wnikliwie przeanalizowana przez Ministerstwo Zdrowia, a część postulatów została zawarta w pakiecie onkologicznym - przekonuje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Jak przyznaje rzecznik, „Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024” jest dokumentem zakładającym szerokie działania strategiczne, m.in.: w zakresie profilaktyki nowotworów. Proponowane w niej sposoby poprawy skuteczności systemu zwalczania chorób nowotworowych, zaprezentowane są w sposób szeroki i ogólny, obejmujący nie tylko zadania systemu ochrony zdrowia, lecz także inne obszary życia społecznego, między innymi: edukację, naukę oraz pomoc socjalną.

- Należy zwrócić uwagę, że dokument ten wskazuje jedynie kierunki, w jakich powinny podążać zmiany, a nie sposób ich realizacji - odpowiada Krzysztof Bąk. O realizacji mówi pakiet onkologiczny.

Rzecznik dodaje: - Pakiet onkologiczny był konsultowany z wieloma towarzystwami i organizacjami zarówno pacjenckimi, jak i lekarskimi, w tym z Polskim Towarzystwem Onkologicznym, a jego ówczesny Prezes - prof. Jacek Jassem, towarzyszył Ministrowi Zdrowia podczas konferencji prasowej dotyczącej pakietów - onkologicznego i kolejkowego, która odbyła się 21 marca 2014 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum