×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zdiagnozowano najmłodszego pacjenta z chorobą Alzheimera. Ma dopiero 19 lat

Autor: oprac. KM • Źródło: Psychiatrist.com15 lutego 2023 16:00

Choroba Alzheimera pojawia się u coraz młodszych pacjentów. 14 lutego serwis Psychiatrist.com poinformował, że taka diagnoza została postawiona 19-letniemu pacjentowi z Chin.

Zdiagnozowano najmłodszego pacjenta z chorobą Alzheimera. Ma dopiero 19 lat
Młody mężczyzna doświadcza stałego spadku koncentracji i problemów z pamięcią. Fot. Shutterstock
  • Najmłodszy znany pacjent, u którego zdiagnozowano - prawdopodobnie - chorobę Alzheimera ma 19 lat i pochodzi z Chin
  • Nastolatek doświadcza stałego spadku koncentracji i problemów z pamięcią
  • Badania medyczne wykazały fizjologiczne markery wczesnego początku choroby
  • Pacjent uzyskał negatywny wynik testu na wszelkie znane markery genetyczne wczesnej choroby Alzheimera, co czyni ten przypadek jeszcze bardziej zagadkowym

Najmłodszy pacjent z chorobą Alzheimera ma 19 lat

19-letni obywatel Chin jest najmłodszą osobą, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera - poinformował portal Psychiatrist.com.

Przypadek opisany w ostatnim wydaniu Journal for Alzheimer's Disease to mieszkaniec Pekinu, który zaczął doświadczać stopniowej utraty pamięci i trudności z koncentracją już w wieku 17 lat. Nie był w stanie przypomnieć sobie, gdzie umieścił swoje rzeczy ani co wydarzyło się poprzedniego dnia. Miał opóźnione reakcje i trudności w czytaniu. Na podstawie wyników jego badań Światowa Organizacja Zdrowia i University of California Los Angeles Auditory Verbal Learning Test (WHO-UCLA AVLT) również potwierdziły poważne upośledzenie pamięci.

Naukowcy przeprowadzili testy medyczne z fluorodeoksyglukozą 18F. Pozwoliło to wykryć wczesne markery choroby Alzheimera. Dalsze badania płynu mózgowo-rdzeniowego pacjenta wykazały zwiększone stężenie p-tau181 i zmniejszony stosunek amyloid-β 42/40. Sekwencjonowanie całego genomu nie ujawniło żadnych znanych mutacji genów.

Choroba Alzheimera o wczesnym początku jest dość rzadka. Tylko 5-10 procent przypadków diagnozuje się wśród osób poniżej 65. roku życia.

"Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku"

- Ten przypadek zwraca uwagę na heterogeniczną naturę demencji. Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku - powiedział George Perry, profesor University of Texas w San Antonio i redaktor naczelny czasopisma Journal for Alzheimer's Disease.

- Jest to najmłodszy pacjent, o jakim kiedykolwiek poinformowano, spełniający kryteria diagnostyczne prawdopodobnej choroby Alzheimera bez rozpoznanych mutacji genetycznych - stwierdzili autorzy.

To, co czyni ten przypadek jeszcze bardziej zagadkowym, to fakt, że w przeciwieństwie do tego nastolatka, prawie wszyscy pacjenci w wieku poniżej 30 lat, u których zdiagnozowano wczesny początek choroby Alzheimera, mają patologiczne mutacje genów. Wcześniej najmłodszym pacjentem, u którego zdiagnozowano chorobę Alzheimera, był 21-latek, który miał mutację genu związaną z chorobą.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum