Zamość: obrazki zamiast słów - szpital wdraża nowy rodzaj komunikacji z pacjentami

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 09:50

Personel Zamojskiego Szpitala Niepublicznego z dorosłymi pacjentami, których stan wyklucza komunikację werbalną, porozumiewa się za pomocą piktogramów. Chorzy w ten sposób określają m.in. swoje potrzeby czy rodzaj i skalę bólu.

Zamość: obrazki zamiast słów - szpital wdraża nowy rodzaj komunikacji z pacjentami
W przyszłości system może zostać wprowadzony również na innych oddziałach szpitala. Fot. Archiwum

Personel wykorzystuje metodę, którą zamojskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ''Krok za Krokiem'' od dawna stosuje w komunikacji z dziećmi z dziecięcym porażeniem mózgowym. Szpital jest na razie w fazie testowania systemu, ale efekty już są pozytywne.

Próby rozpoczęto od zakładu opiekuńczo-leczniczego, bo tam - jak precyzuje Mariusz Paszko, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego - pobyt pacjentów trwa najdłużej, powyżej roku, a często nawet latami.

Barbara Górnik, neurologopeda z zamojskiego szpitala, wyjaśnia w Dzienniku Wschodnim, że chodzi o pacjentów, u których zdolność mówienia zaniknęła całkowicie albo jest bardzo ograniczona, ale przy tym świadomych i wiedzących, co chcą przekazać. Dodaje, że nie jest to możliwe u osób z głębokimi otępieniami czy w niektórych przypadkach po udarach.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum