×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zakażenie COVID-19 nie wpływa na zaszczepionych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 stycznia 2022 06:41

Analiza przeprowadzona na ponad 70 pacjentach Szpitala Rydygiera w Krakowie udowadnia, że zakażenie COVID-19 nie ma wpływu na pacjentów zaszczepionych, cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Zakażenie COVID-19 nie wpływa na zaszczepionych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym
Zaszczepieni pacjenci ze stwardnieniem rozsianym lekko przeszli zakażenie COVID-19. Fot. AdobeStock
  • W minionym roku eksperci ze Szpitala Rydygiera w Krakowie przeprowadzili dokładną analizę stanu zdrowia pacjentów, którzy mieli jednocześnie stwardnienie rozsiane i COVID-19
  • - Wszyscy wyszli obronną ręką z covid, bez pogorszenia stanu płuc i stanu neurologicznego. Wszyscy ci pacjenci byli zaszczepieni - wyjaśnił ordynator Oddziału Neurologii i Udarów Mózgu Ryszard Nowak
  • Wspomniany oddział jest największym w Polsce ośrodkiem leczącym chorych ze stwardnieniem rozsianym

Analiza wyników pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

W ubiegłym roku specjaliści ze szpitala Rydygiera w Krakowie przeprowadzili analizę stanu zdrowia ponad 70 swoich pacjentów, którzy jednocześnie mieli stwardnienie rozsiane i COVID-19.

- To była analiza wszystkich wówczas naszych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i covid. Okazało się, że żadna z tych osób nie przeszła ciężko infekcji covidowej. Wszyscy wyszli obronną ręką z covid, bez pogorszenia stanu płuc i stanu neurologicznego. Wszyscy ci pacjenci byli zaszczepieni - powiedział PAP Ryszard Nowak, ordynator Oddziału Neurologii i Udarów Mózgu w szpitalu Rydygiera.

Oddział Neurologii i Udarów Mózgu w krakowskim szpitalu Rydygiera jest największym w Polsce ośrodkiem leczącym chorych ze stwardnieniem rozsianym - rocznie to ok. 700 osób.

Pomocne odkrycia i statystyki

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami naukowymi, COVID-19 może powodować groźne powikłania szczególnie przy chorobach układu oddechowego, nowotworach, chorobach serca, cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Według danych resortu zdrowia, minionej doby w kraju odnotowano 32 835 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 315 osób - w tym 78 tylko na covid, a 237 z powodu współistnienia covid z innymi schorzeniami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum