Żądanie aktualizacji skierowania do lekarza specjalisty jest nieuzasadnione

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia05 listopada 2022 20:00

Skierowanie do lekarza specjalisty jest niezbędne przy pierwszej wizycie. Jest to - jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta - podstawa pierwszorazowej porady specjalistycznej. Podkreśla przy okazji, że już żądanie aktualizacji skierowania jest nieuzasadnione. Są jednak dwa wyjątki od tej reguły.

Żądanie aktualizacji skierowania do lekarza specjalisty jest nieuzasadnione
RPP przypomina o zasadach przy rejestracji do lekarza. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik Praw Pacjenta przypomina najważniejsze zasady dotyczące rejestracji w przychodni, poradni, albo szpitalu 
  • Potwierdza, że do większości specjalistów konieczne jest skierowanie. To - jak informuje RPP - podstawa pierwszorazowej porady specjalistycznej
  • Podkreśla przy okazji, że już żądanie aktualizacji skierowania jest nieuzasadnione. - Pacjent objęty leczeniem specjalistycznym do czasu jego zakończenia – nie jest zobowiązany do cyklicznego odnawiania skierowania - dodaje
  • Od tej reguły są jednak wyjątki. Skierowanie trzeba zaktualizować, gdy przez ostatnie 730 dni nie podjęto leczenia. A także, gdy zmieniła się przyczyna jego wystawienia

RPP: żądanie aktualizacji skierowania jest nieuzasadnione.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina najważniejsze zasady dotyczące rejestracji w przychodni, poradni, albo szpitalu. 

- Pierwsza wizyta u specjalisty odbywa się zawsze na podstawie skierowania. Jest to podstawa pierwszorazowej porady specjalistycznej - potwierdza RPP.

Jednocześnie zwraca uwagę, że jeżeli pacjent jest objęty leczeniem specjalistycznym, to do czasu jego zakończenia – nie jest zobowiązany do cyklicznego odnawiania skierowania.

- W przypadku nieobecności lekarza, powinien zostać poinformowany o sposobie zorganizowania opieki specjalistycznej w tym okresie. Informacja taka powinna zostać udostępniona w miejscu udzielania świadczeń, a także w siedzibie świadczeniodawcy - podkreśla RPP.

Zastrzega jednocześnie, że są sytuacje, gdy aktualizacja skierowania będzie konieczna,

- Aktualizacja skierowania do leczenia specjalistycznego jest konieczna w sytuacji, gdy przez ostatnie 730 dni nie podjąłeś leczenia. Nowe skierowanie konieczne jest również, gdy zmieniła się przyczyna jego wystawienia, która była podana we wcześniejszym skierowaniu - doprecyzowuje.

Ponowienie skierowania na leczenie. Kiedy jest konieczne?

Rzecznik podkreśla, że w sytuacji nieobecności lekarza, pacjent powinien być poinformowany o sposobie zorganizowania opieki specjalistycznej w tym okresie. Taka informacja powinna zostać udostępniona w miejscu udzielania świadczeń oraz w siedzibie świadczeniodawcy.

Aktualizacja skierowania zaś do leczenia specjalistycznego jest wymagana tylko wtedy, gdy w ciągu 730 dni nie podjęto leczenia. Nowe skierowanie konieczne jest również, gdy zmieniła się przyczyna jego wystawienia, która była podana we wcześniejszym skierowaniu – podsumował RPP.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum