Wpływ nadciśnienia na mózg i funkcje poznawcze. Ważne wyniki badań naukowców z UJ CM
W czasopiśmie kardiologicznym "European Heart Journal" opublikowano pracę dra hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM o wynikach badań dotyczących nadciśnienia tętniczego i jego wpływu na funkcje poznawcze.

- Praca badaczy z UJ CM pod tytułem "Genetic analyses identify brain structures related to cognitive impairment associated with elevated blood pressure" została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie kardiologicznym
- Zawarto w niej wyniki badań będących pierwszą próbą znalezienia powiązań pomiędzy nadciśnieniem tętniczym krwi a jego istotnymi komplikacjami klinicznymi dotykającymi mózg
- W badaniu zaproponowano szkodliwy wpływ skurczowego, lecz nie rozkurczowego, ciśnienia krwi na funkcjonowanie poznawcze i zidentyfikowano dziewięć parametrów obrazowania mózgu, które mogą mediować ten efekt – czytamy
Dziś wchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Nowe ważne zasady
Nadciśnienie tętnicze a problemy neurologiczne
Publikacja dra hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wynikiem międzynarodowej współpracy. Praca identyfikuje - przy użyciu narzędzi genetycznych – specyficzne parametry mózgu, które potencjalnie dotknięte są efektami zmian ciśnienia tętniczego krwi u ludzi.
Spośród blisko 4000 parametrów uzyskanych dzięki obrazowaniu mózgu rezonansem magnetycznym, w ponad 200 zauważono zmiany, które zaszły pod wpływem zwiększonego ciśnienia skurczowego krwi. Analiza została przeprowadzona na dużych populacjach, takich jak UK Biobank oraz International Consortium for Blood Pressure – czytamy na stronie UJ CM.
Badacze chcieli odpowiedzieć na pytania bezpośrednio dotyczące związku pomiędzy ciśnieniem krwi a funkcjonowaniem poznawczym. Jednocześnie w badaniu tym zaproponowano szkodliwy wpływ skurczowego ciśnienia krwi na funkcjonowanie poznawcze oaz zidentyfikowano 9 parametrów obrazowania mózgu, mogących mediować ten efekt.
Badacze podjęli też próbę replikacji i translacji wyników w dobrze scharakteryzowanej pod względem klinicznym populacji włoskiej. Jak wynika z dalszych informacji, gdy randomizowane badania kliniczne ukierunkowane na określone struktury mózgu mogą być trudne do wykonania, autorzy publikacji proponują, aby w przyszłych badaniach przedklinicznych i klinicznych skoncentrować się na ich obrazowaniu. Dzięki temu może to skutkować bardziej spersonalizowanym podejściem do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w odniesieniu do zaburzeń poznawczych.
W podsumowaniu podkreślono, że "identyfikacja klinicznych parametrów pochodzących z obrazowania i związanych z nadciśnieniem i zaburzeniami funkcji poznawczych może skutkować odkryciem biomarkerów zastępczych w stosunku do obrazowania w przyszłych badaniach klinicznych nad terapiami przeciwnadciśnieniowymi. Wreszcie szczegółowa molekularna charakterystyka, w tym sekwencjonowanie RNA i przestrzenna proteomika tkankowa, tych struktur mózgu mogą ujawnić biologiczne szlaki zmienione w nadciśnieniu i związane z upośledzenie funkcji poznawczych".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)