Wejherowo: pierwszy zabieg trombektomii mechanicznej u pacjentki z udarem niedokrwiennym mózgu

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 09 września 2020 12:06

Po raz pierwszy w szpitalu w Wejherowie podjęto się leczenia udaru niedokrwiennego mózgu metodą trombektomii mechanicznej.

Wejherowo: pierwszy zabieg trombektomii mechanicznej u pacjentki z udarem niedokrwiennym mózgu
Na zdjęciu od lewej: dr Artur Dziadkiewicz, lekarz neurolog ; Pani Marianna, pacjentka oddziału; dr Alicja Mączkowiak, ordynator oddziału neurologii z oddziałem udarowym, Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich Fot. Szpitale Pomorskie

Tydzień temu do placówki trafiła pacjentka, dla której jedyną szansą na uratowanie życia było szybkie zastosowanie tej metody leczenia. Trombektomia mechaniczna była dotychczas wykonywana tylko w jednym ośrodku w województwie pomorskim - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Obecnie w Wejherowie wykonano pierwszy zabieg trombektomii u chorej z licznymi chorobami internistycznymi (astma, sztuczna mechaniczna zastawka serca, zapalenie płuc) i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podjęcie decyzji o zastosowaniu instrumentalnej formy usunięcia skrzepliny z tętnicy było jedyną możliwością pomocy.

- Udar niedokrwienny mózgu jest chorobą polegającą na zamknięciu naczynia tętniczego w mózgu, co powoduje powstanie obszaru niedokrwienia. Klinicznie objawia się m.in.: niedowładami kończyn, zaburzeniami: mowy, równowagi, czucia czy widzenia. Najnowszymi metodami leczenia „świeżego" udaru niedokrwiennego jest tromboliza i trombektomia - mówi dr Alicja Mączkowiak, ordynator oddziału neurologii z oddziałem udarowym Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Tromboliza to metoda leczenia udaru polegająca na podaniu dożylnie leku przeciwkrzepliwego mającego na celu rozpuszczenie skrzepliny zamykającej światło naczynia tętniczego mózgu. Zabieg ten musi się odbyć nie później niż 4,5 godz. od wystąpienia powyższych objawów. Trombektomia to najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega ona na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z zamkniętego przez nią dużego naczynia tętniczego mózgowia. Czas, w którym można wykonać ten zabieg to 6 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów neurologicznych.

- Trombektomia najczęściej poprzedzana jest zabiegiem trombolizy, który polega na podaniu dożylnie leku rozpuszczającego skrzeplinę w naczyniu. Jeśli skrzeplina jest bardzo duża, a zabieg trombolizy nie daje efektu, chorego można kwalifikować do zabiegu trombektomii - dodaje dr Mączkowiak.

- Istnieje grupa pacjentów, która ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi (przyjmowane niektóre leki kardiologiczne) nie może być poddana trombolizie. Wówczas jedyną możliwością udrożnienia naczynia tętniczego jest trombektomia mechaniczna. I taką metodą właśnie leczyliśmy naszą pacjentkę - wskazuje dr Artur Dziadkiewicz, specjalista neurolog z wejherowskiego szpitala. - Po zabiegu chora, która trafiła do naszej placówki w bardzo złym stanie, odzyskała sprawność prawej ręki i nogi, ustąpiły także zaburzenia mowy - zaznacza.

- Mam nadzieję, że ta nowoczesna metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu będzie stosowana od tej pory w naszym szpitalu częściej i tym samym zwiększą się szanse powrotu pacjentów do zdrowia - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum