Ważny lek przeciwbólowy nie do kupienia. Lekarz musi wskazać zamiennik

Autor: KK • Źródło: Gdziepolek.pl, PAP, Rynek Zdrowia31 października 2022 06:33

W aptekach nie do kupienia jest lek przeciwbólowy na receptę. Prawdopodobnie nie będzie go jeszcze przez kilka miesięcy. Problemem jest brak substancji czynnej. Pacjenci stosujący ten lek powinni skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia.

Ważny lek przeciwbólowy nie do kupienia. Lekarz musi wskazać zamiennik
Lek przeciwbólowy niedostępny. Dostaw nie będzie przez kilka miesięcy Fot. AdobeStock

 

 

Ważny lek przeciwbólowy niedostępny. Dostaw nie będzie przez kilka miesięcy

W aptekach nie ma leku przeciwbólowego na receptę - Zolmitriptan i prawdopodobnie - z uwagi na brak substancji czynnej - nie będzie go jeszcze przez kilka miesięcy. To zła wiadomość dla pacjentów, którzy powinni skonsultować się z lekarzem, który wskaże zamiennik. 

O problemie informuje portal gdziepolek.pl.

- Z uwagi na brak dostępu do substancji czynnej przewidywany jest kilkumiesięczny brak leku Zolmitriptan na polskim rynku. Pacjenci stosujący ten lek powinni skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia, z wykorzystaniem innych leków przeciwmigrenowych, np. z sumatryptanem - czytamy.

Dodajmy, że Zolmitryptan Stada to lek przeznaczony do doraźnego leczenia ostrych napadów migreny. Preparat zawiera zolmitryptan i może być stosowany u dorosłych (do 65. roku życia) w leczeniu napadów migreny poprzedzonych aurą, bez aury oraz migrenie związanej z miesiączką.

200 leków na najnowszej liście antywywozowej

Przypomnijmy: na najnowszej liście leków, zagrożonych brakiem w Polsce, którą opublikowano w połowie października jest łącznie 200 pozycji. Jest na niej m.in. 12 nowych substancji czynnych.

Jednocześnie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uspokajają, że nie ma systemowych braków leków. 

- Mamy 16 tys. zarejestrowanych produktów leczniczych, w tym ponad 55 tys. opakowań różnych leków. Na pewno żadna z aptek nie jest w stanie tyle produktów posiadać - powiedział wiceminister Maciej Miłkowski podczas niedawnej konferencji prasowej. Przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami, ale sytuacja nie odbiega od normy.

Ponadto wskazał, że występujące problemy związane są m.in. z decyzjami biznesowymi producentów o zakończeniu produkcji danego leku, problemami technicznymi czy problemami geopolitycznymi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum