Ważny lek do kupienia bez recepty. Opublikowano informację dla pacjentów i farmaceutów
W związku z wejściem do sprzedaży nowego leku na migrenę, dostępnego bez recepty, URPL przekazał materiały informacyjne dla pacjentów oraz farmaceutów. Wskazano w nich między innymi, kto nie powinien przyjmować leku.

Tak zmniejszysz ryzyko zawału czy udaru o ponad 80 proc.
Pierwszy taki lek dostępny bez recepty
Chodzi o lek Dezamigren (Almolriptanum), który może być stosowany u osób dorosłych, u których występują ostre napady migreny, z aurą lub bez aury. Jest to pierwszy lek z grupy tryptanów, który wejdzie na rynek polskich aptek i będzie dostępny z kategorią OTC, czyli bez recepty.
- W związku z wprowadzeniem do obrotu produktu leczniczego Dezamigren (Almolriptanum) 12,5 mg, tabletki powlekane, o kategorii dostępności: lek wydawany bez przepisu lekarza - OTC, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zwraca się z prośbą o wsparcie w rozpowszechnieniu wśród farmaceutów informacji o zatwierdzonych przez Urząd materiałach edukacyjnych - poinformowano w komunikacie z departamentu monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych URPL.
Lek na migrenę. Te osoby nie mogą go stosować
W materiałach przypomniano, że migrena objawia się umiarkowanym lub silnym bólem głowy. Ból obejmuje jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się przy aktywności fizycznej.
- Bólowi towarzyszy co najmniej jeden z następujących objawów: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Ból głowy mogą czasami poprzedzać pewne objawy, takie jak krótkotrwałe pogorszenie nastroju, zdenerwowanie, niepokój lub brak apetytu - wskazano.
Dezamigren zawiera 12,5 mg substancji czynnej almotryptan, selektywnego agonisty receptorów serotoninowych 5-HT1B i 5-HT1D.
- Receptory te pośredniczą w skurczu pewnych naczyń czaszkowych, co wykazano w badaniach na wyizolowanych preparatach tkanek człowieka. Almotryptan działa także na układ trójdzielno-naczyniowy, hamując ucieczkę białek osocza poza naczynia opony twardej po stymulacji zwoju trójdzielnego, co stanowi cechę zapalenia neuronów, które, jak się wydaje, jest związane z patofizjologią migreny - wskazano w informacji dla farmaceutów.
Dodano m.in., że leku nie wolno stosować u osób:
- z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak:
• choroba niedokrwienna serca (zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, udokumentowane nieme niedokrwienie, dusznica Prinzmetala) lub
• ciężkie nadciśnienie tętnicze lub niekontrolowane łagodne lub umiarkowane nadciśnienie tętnicze;
- po przebyciu zdarzenia naczyniowo-mózgowego (CVA)
lub przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA); - z chorobą naczyń obwodowych
Ponadto, przeciwwskazane jest jednoczesne podawanie z ergotaminą, pochodnymi ergotaminy (w tym metysergidem) i innymi agonistami receptorów 5-HT1B/1D, a także u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Z kolei w informacji dla pacjenta zamieszczono test diagnostyczny oraz dzienniczek migrenowy. Materiały załączamy poniżej w formacie PDF.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Material-edukacyjny-dla-pacjentow.pdf
Prezentacja PDF • 0,27 MBMaterial_edukacyjny_dla_pacjentow.pdf
Prezentacja PDF • 0,27 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (3)