×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważny lek do kupienia bez recepty. Opublikowano informację dla pacjentów i farmaceutów

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia14 lutego 2023 05:38

W związku z wejściem do sprzedaży nowego leku na migrenę, dostępnego bez recepty, URPL przekazał materiały informacyjne dla pacjentów oraz farmaceutów. Wskazano w nich między innymi, kto nie powinien przyjmować leku.

Ważny lek do kupienia bez recepty. Opublikowano informację dla pacjentów i farmaceutów
Ważny lek do kupienia bez recepty. Opublikowano informację dla pacjentów i farmaceutów Fot. AdobeStock

 

Pierwszy taki lek dostępny bez recepty

Chodzi o lek Dezamigren (Almolriptanum), który może być stosowany u osób dorosłych, u których występują ostre napady migreny, z aurą lub bez aury. Jest to pierwszy lek z grupy tryptanów, który wejdzie na rynek polskich aptek i będzie dostępny z kategorią OTC, czyli bez recepty.

- W związku z wprowadzeniem do obrotu produktu leczniczego Dezamigren (Almolriptanum) 12,5 mg, tabletki powlekane, o kategorii dostępności: lek wydawany bez przepisu lekarza - OTC, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zwraca się z prośbą o wsparcie w rozpowszechnieniu wśród farmaceutów informacji o zatwierdzonych przez Urząd materiałach edukacyjnych - poinformowano w komunikacie z departamentu monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych URPL. 

Lek na migrenę. Te osoby nie mogą go stosować 

W materiałach przypomniano, że migrena objawia się umiarkowanym lub silnym bólem głowy. Ból obejmuje jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się przy aktywności fizycznej.

- Bólowi towarzyszy co najmniej jeden z następujących objawów: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy. Ból głowy mogą czasami poprzedzać pewne objawy, takie jak krótkotrwałe pogorszenie nastroju, zdenerwowanie, niepokój lub brak apetytu - wskazano.

Dezamigren zawiera 12,5 mg substancji czynnej almotryptan, selektywnego agonisty receptorów serotoninowych 5-HT1B i 5-HT1D.

- Receptory te pośredniczą w skurczu pewnych naczyń czaszkowych, co wykazano w badaniach na wyizolowanych preparatach tkanek człowieka. Almotryptan działa także na układ trójdzielno-naczyniowy, hamując ucieczkę białek osocza poza naczynia opony twardej po stymulacji zwoju trójdzielnego, co stanowi cechę zapalenia neuronów, które, jak się wydaje, jest związane z patofizjologią migreny - wskazano w informacji dla farmaceutów. 

Dodano m.in., że leku nie wolno stosować u osób:

  • z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak:

• choroba niedokrwienna serca (zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, udokumentowane nieme niedokrwienie, dusznica Prinzmetala) lub
• ciężkie nadciśnienie tętnicze lub niekontrolowane łagodne lub umiarkowane nadciśnienie tętnicze;

  • po przebyciu zdarzenia naczyniowo-mózgowego (CVA)
    lub przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA);
  • z chorobą naczyń obwodowych

Ponadto, przeciwwskazane jest jednoczesne podawanie z ergotaminą, pochodnymi ergotaminy (w tym metysergidem) i innymi agonistami receptorów 5-HT1B/1D, a także u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Z kolei w informacji dla pacjenta zamieszczono test diagnostyczny oraz dzienniczek migrenowy. Materiały załączamy poniżej w formacie PDF.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum