W lipcu rusza pilotaż opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobą Parkinsona

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 13:21

W lipcu 2019 r. ma ruszyć pilotażowy program kompleksowej koordynowanej opieki nad osobami z chorobą Parkinsona. To długo oczekiwane przez chorych i ich bliskich rozwiązanie ma zapewnić pacjentom dostęp w jednym ośrodku do: neurologa, rehabilitanta, neurochirurga, psychiatry czy dietetyka.

W lipcu rusza pilotaż opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobą Parkinsona
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choroba Parkinsona jest jedną z chorób neurodegeneracyjnych. Utrata węchu, zaparcia oraz ogólna utrata nastroju, depresja i zaburzenia snu są pierwszymi z objawów, na które powinno się zwrócić uwagę. W Polsce na schorzenie to cierpi ok. 100 tys. osób, a jego zaawansowana postać dotyczy ok. 20 proc. pacjentów.

Choroba ma charakter postępujący. W mózgu uszkadzane są lub zanikają komórki nerwowe w istocie czarnej, odpowiedzialnej za produkcję dopaminy. Początkowe leczenie farmakologiczne daje poprawę i umożliwia normalne funkcjonowanie, ale po około pięciu latach następuje pogorszenie. Chory powoli uzależnia się od najbliższych i to na nich spoczywa w polskich warunkach zapewnienie pacjentowi opieki.

Dlatego neurolodzy i rodziny pacjentów od lat zabiegają o to, aby osoby z chorobą Parkinsona były leczone w specjalnie dedykowanych ośrodkach neurologicznych, a opieka nad nimi była kompleksowa i skoordynowana. W ubiegłym roku eksperci i lekarze klinicyści przy współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego opracowali założenia takiego modelu.

Ma on gwarantować każdemu choremu dostęp do skutecznych, dopasowanych do wieku i stanu pacjenta, nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, co w efekcie da wyższą skuteczność kliniczną oraz efektywność ekonomiczną. Zakłada on wprowadzenie nowego świadczenia - „Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad pacjentem z Chorobą Parkinsona" (KOS-ChP), w ramach którego realizowane będą kompleksowe świadczenia u jednego świadczeniodawcy, wraz z premiowaniem jakości leczenia.

Kolejne założenie to utworzenie Ogólnopolskiego Rejestru Pacjentów z Chorobą Parkinsona oraz zapewnienie leczenia w ramach programu lekowego finansowanego przez NFZ, które będzie obejmowało leczenie za pomocą wszczepienia stymulatora do mózgu.

W ramach KOS-ChP jeden ośrodek - podmiot koordynujący, obejmie nadzór nad postępowaniem diagnostyczno-terapeutycznym, specjalistycznymi świadczeniami ambulatoryjnymi oraz, w zależności od wskazań medycznych, różnymi formami rehabilitacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum