Uniwersytet w Oksfordzie oraz Selvita pracują razem nad terapiami w leczeniu Parkinsona
Uniwersytet w Oksfordzie i Selvita (WSE:SLV), jedna z największych firm typu CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie, ogłosiły zawarcie zintegrowanej współpracy w zakresie opracowywania nowych terapii w leczeniu choroby Parkinsona.

Leczenie Parkinsona. Selvita współpracuje nad rozwojem potencjalnych terapii
Pomimo że choroba Parkinsona jest drugą najczęściej występującą chorobą neurodegeneracyjną, dotykającą około 7 milionów ludzi na całym świecie, aktualnie dla pacjentów dostępne są wyłącznie terapie objawowe. Na poziomie molekularnym choroba Parkinsona spowodowana jest narastającą produkcją niewielkiego białka zwanego alfa-synukleiną, które podlega agregacji wewnątrz wrażliwych neuronów.
Niewystarczająca zdolność komórek neuronowych do sprawnego usuwania agregatów może prowadzić do obumierania tych komórek i pojawienia się charakterystycznych objawów choroby.
Profesor George Tofaris i jego zespół z Uniwersytetu w Oksfordzie zidentyfikowali kluczowe czynniki odpowiedzialne za usuwanie białek uczestniczących w procesie agregacji alfa-synukleiny, które to czynniki mogą być wykorzystane jako cele molekularne w trakcie prac nad odkryciem leków wpływających na przebieg choroby.
Wykorzystując doświadczenie Selvity w zakresie degradacji białek oraz w obszarze neurobiologii, Profesor Tofaris i jego zespół odkryli, we współpracy z badaczami z Selvity, obiecujące związki prototypowe, które skutecznie promują usuwanie agregatów alfa-synukleiny.
Projekt jest aktualnie kontynuowany, a prowadzone prace badawcze mają na celu poprawę właściwości farmakologicznych i skuteczności opracowywanych związków.
- Istnieją obszerne dowody z zakresu genetyki i patologii, które wskazują na to,że agregaty alfa-synukleiny są przyczyną choroby Parkinsona. Z tego też powodu, wspomaganie zdolności komórek nerwowych do pozbywania się tych agregatów jest racjonalną strategią terapeutyczną w tej grupie chorób - komentuje George Tofaris, Professor of Neurology and Translational Neuroscience na Uniwersytecie w Oxfordzie.
- Połączenie doświadczenia Selvity w obszarze odkrywania leków ze światowej klasy innowacyjnymi badaniami prowadzonymi na Uniwersytecie w Oxfordzie przez Profesora Tofaris’a, sprawiają, że ta współpraca ma ogromny potencjał, aby stać się odpowiedzią na istniejące, niezaspokojone potrzeby medyczne w obszarze leczenia choroby Parkinsona - mówi Edyta Jaworska, Vice President Sales, Drug Discovery Europe and Asia w Selvicie.
- Jesteśmy podekscytowani mogąc kontynuować współpracę z profesorem i jego zespołem - dodaje.
Choroba Parkinsona dotyka ok. 7 milionów ludzi na świecie
Choroba Parkinsona jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną, która dotyka około 7 milionów ludzi na całym świecie. Obecnie na rynku są dostępne tylko częściowo skuteczne terapie objawowe, ale nie ma dostępnych terapii zatrzymujących lub spowalniających chorobę.
Ze względu na śmierć komórek nerwowych produkujących dopaminę, choroba Parkinsona wpływa przede wszystkim na ruch i postawę. Słaby węch, zaburzenia snu lub nastroju oraz inne symptomy często zaczynają się dziesiątki lat przed pojawieniem się objawów związanych z zaburzeniami ruchowymi i nasilają się wraz z postępem choroby, co ma znaczący wpływ na jakość życia pacjentów i ich opiekunów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)