Udar mózgu. W Polsce zdarza się co 8 minut. To najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe21 października 2022 17:00

Nowoczesny zabieg znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Udar niedokrwienny mózgu wynika z niedrożności naczyń i stanowi ponad 80 proc. wszystkich incydentów naczyniowych.

Udar mózgu. W Polsce zdarza się co 8 minut. To najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa
Udar mózgu to najczęstsza przyczyna inwalidztwa w Polsce. Fot. AdobeStock
  • W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Jest on trzecią co do częstości przyczyną zgonu w naszym kraju i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa
  • Zachorować może każdy – zarówno osoby starsze, jak i młodsze, a nawet dzieci.
  • – W leczeniu udarów mózgu najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala oraz zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych – podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
  • Przystąpienie Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego do pilotażu oznacza dla pacjentów szybki dostęp do profesjonalnej pomocy 

Przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych

Nowoczesny zabieg znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.
Udar niedokrwienny mózgu wynika z niedrożności naczyń i stanowi ponad 80 proc. wszystkich incydentów naczyniowych. Przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą leczenia. Polega na mechanicznym usunięciu zatoru z naczynia krwionośnego. Znacząco zwiększa szanse chorych na skuteczne wyleczenie i na powrót do w pełni samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Jest uznawana za przełom w leczeniu tego typu schorzeń i zalecana przez czołowe światowe organizacje medyczne.

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu właśnie dołączył do programu pilotażowego leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych za pomocą trombektomii mechanicznej.

Ministerialny program pilotażowy wystartował w 2018 r. w siedmiu ośrodkach w Polsce. Ostatnio poszerzono listę placówek biorących w nim udział - obecnie znajduje się na niej 27 ośrodków. W województwie dolnośląskim, oprócz wałbrzyskiego szpitala, do programu należą drugi szpital marszałkowski – Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Wałbrzyski Oddział Udarowy wielokrotnie doceniany

Oddział Udarowy wałbrzyskiego szpitala, który jest częścią Oddziału Neurologicznego, zdobywa wyróżnienia świadczące o wyjątkowych osiągnięciach w tej dziedzinie. Doceniony został m.in. przez Angels Initiative, najważniejszą europejską organizację leczenia udarów mózgu.

Od 2020 r. zdobył już kilka nagród ESO Angels Award, w tym najwyższe Diamentowe Certyfikaty. Do kluczowych kryteriów w tej certyfikacji należą: czas, w którym pacjent otrzymał leczenie przyczynowe, ale też dopasowanie dalszej terapii do konkretnego przypadku, wykonanie odpowiedniej diagnostyki oraz przebieg dalszego leczenia w oddziale udarowym. Jednak nagrody nie są przyznawane tylko za opiekę medyczną nad pacjentem w ostrej fazie udaru, równie istotne są inne działania prowadzone na oddziale takie jak diagnostyka, opieka pielęgniarska i jej jakość czy fizjoterapia.

Szpital w elitarnym gronie. Oprócz niego tylko 8 placówek z Polski

Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego znalazł się również w elitarnym gronie 9 placówek z Polski, które wzięły udział w ogólnoświatowym badaniu QASC, które ocenia wpływ opieki pielęgniarskiej na wyniki leczenia oddziałów udarowych. Program wykazał, że wprowadzenie prostych protokołów związanych z opieką pielęgniarską zmniejsza śmiertelność wśród pacjentów.

- Zarówno przystąpienie do ministerialnego programu pilotażowego, jak i zdobywane nagrody stanowią potwierdzenie, że świadczenia udzielane przez wałbrzyski Oddział Neurologiczny z Oddziałem Udarowym są na wysokim poziomie – podsumowuje Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. - Niewątpliwie jest to zasługa sprawnego i zgranego zespołu, który z niesamowitym zaangażowaniem realizuje swoje zadania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum