Udar mózgu. Przybywa pacjentów kwalifikowanych do wykonania trombektomii

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia19 lipca 2021 11:51

Jeśli nie zadbamy o płynność pracy ośrodków wykonujących trombektomię u pacjentów z udarami, nie pomożemy takiej liczbie chorych, jakiej powinniśmy - mówi prof. Konrad Rejdak.

Prof. Konrad Rejdak: Ogólnie pilotażowy program trombektomii mechanicznej oceniam pozytywnie; FOT. Arch. RZ
  • Ogólnie pilotażowy program trombektomii mechanicznej oceniam pozytywnie - mówi prof. Konrad Rejdak
  • Wskazuje, że był to prawdopodobnie jedyny sposób, aby wprowadzić tę metodę leczenia ostrych udarów mózgu do stosowania w Polsce
  • Zdaniem prof. Konrada Rejdaka tworzenie coraz większej liczby ośrodków zajmujących się trombektomią mechaniczną nie jest efektywne ekonomicznie

- Ogólnie pilotażowy program dotyczący trombektomii mechanicznej oceniam pozytywnie. Był to prawdopodobnie jedyny sposób, aby wprowadzić tę metodę do stosowania w Polsce - powiedział prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego*.

Trombektomia wykonana i co dalej?

Odnosząc się do problemu nierównomiernego dostępu polskich pacjentów do trombektomii, ekspert wskazał, że w woj. lubelskim jest jeden ośrodek prowadzący takie leczenie pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym, podobnie jak w woj. śląskim, które ma dwukrotnie więcej mieszkańców niż Lubelszczyzna.

- Na pewno jednym z wyzwań dotyczącym tej terapii w naszym kraju jest konieczność wyrównywania dostępu pacjentów w poszczególnych regionach do placówek medycznych wykonujących trombektomię mechaniczną - zaznaczył prof. Rejdak.

Dodał: - Poza pewnymi problemami z transportem, barierę utrudniającą stosowanie tej metody stanowi przeciążenie ośrodków prowadzących trombektomię. Nawet jeśli w danym województwie jest tylko jedna taka placówka, należy ją maksymalne „odbarczyć” i sprawić, aby przepływ pacjentów w tych szpitalach odbywał się bezkolizyjne.

Coraz więcej pacjentów kwalifikowanych do trombektomii

- To bardzo ważne, ponieważ generowanie coraz większej liczby ośrodków zajmujących się trombektomią mechaniczną nie jest efektywne ekonomicznie. Placówki te muszą być odpowiednio przygotowane, posiadać przeszkoloną kadrę - podkreślał prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Jeżeli jednak nie zadbamy o płynność pracy tych placówek, będziemy nie tylko marnować środki, ale też nie pomożemy takiej liczbie chorych, jakiej powinniśmy. Tym bardziej, że wskazania do trombektomii są coraz szersze. Pojawiają się też nowe technologie pozwalające na kwalifikowanie większej liczby pacjentów do wykonania u nich trombektomii mechanicznej - podsumował prof. Konrad Rejdak.

* Wypowiedź została zarejestrowana podczas sesji pt. „Nowoczesne leczenie udaru mózgu - wymiar medyczny i społeczny” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum