NEUROLOGIA

Na rynki europejskie wchodzi właśnie trzeci lek na SMA. Chodzi o rysdyplam firmy Roche. Komisja Europejska zatwierdziła go jako pierwszy i jedyny lek do stosowania w warunkach domowych w leczeniu SMA.
- Unia Europejska zatwierdziła trzeci lek do leczenia SMA. To lek firmy Roche - rysdyplam
- Lek firmy Roche jest pierwszym farmaceutykiem stosowanym doustnie w terapii SMA. Można go podawać w domu
- Rysdyplam mogą stosować chorzy w wieku, od drugiego roku życia
Lek rysdyplam ma rekomendację do stosowania w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni 5q (SMA) u pacjentów w wieku 2 miesięcy i starszych, z klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1, typu 2 lub typu 3 lub posiadających od jednej do czterech kopii genu SMN2.
SMA to ciężka, genetyczna postępująca choroba nerwowo-mięśniowa, która może być śmiertelna. Dotyka w przybliżeniu jedno na 10 000 dzieci. Choroba ta to wynalezienia leku stanowiła główną przyczyn zgonu niemowląt. Przyczyną SMA jest mutacja genu przeżycia neuronu ruchowego (SMN1), która prowadzi do niedoboru białka SMN. Białko to ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej czynności nerwów kontrolujących pracę mięśni i odpowiadających za zdolność ruchu. Najczęściej występującą postacią jest SMA 5q. U pacjentów obserwuje się osłabienie mięśniowe i postępującą utratę zdolności ruchu, a z istotną niezaspokojoną potrzebą medyczną mamy do czynienia w szczególności w populacji dorosłych żyjących z tą chorobą.
To pierwszy lek do terapii doustnej
Dr Levi Garraway, PhD, dyrektor ds. medycznych firmy Roche i kierownik ds. globalnego rozwoju produktu przyznał, że dzisiejsze zatwierdzenie produktu leczniczego rysdyplam, będącego pierwszą i jedyną terapią dla chorych z SMA do stosowania w domu, potencjalnie zmienia zakres możliwości leczenia szerokiej grupy osób dotkniętych tę chorobą w UE”.
Dodał: Lek ten pozwala uniknąć podawania leczenia w szpitalu, dzięki czemu zmniejsza obciążenie związane z terapią. - Chcemy podziękować społeczności związanej z SMA za współpracę, zaufanie, którym nas obdarzyli oraz nieustające zaangażowanie w wykonanie tego istotnego kroku naprzód - podkreślił dr Levi Garraway.
Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zostało wydane na podstawie analizy danych z dwóch badań klinicznych zaprojektowanych tak, by ich uczestnicy reprezentowali szerokie spektrum pacjentów żyjących z SMA. Pierwszym z nich jest badanie FIREFISH z udziałem niemowląt w wieku od 2 do 7 miesięcy z objawową postacią SMA typu 1, a drugim badanie SUNFISH, w którym uczestniczyli pacjenci pediatryczni i dorośli w wieku od 2 do 25 lat z SMA typu 2. i 3. SUNFISH to pierwsze i jedyne badanie kliniczne z grupą kontrolną otrzymującą placebo, w którym udział biorą dorośli z SMA typu 2. i 3.
UE skorzystała z przyspieszonej oceny leku
Decyzja Komisji Europejskiej została wydana po pozytywnym zaopiniowaniu produktu rysdyplam przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) w lutym 2021 r. Przegląd danych przeprowadzono w trybie przyspieszonej oceny leków, który może zostać zastosowany w przypadku produktów leczniczych uznawanych za istotne dla zdrowia publicznego i stanowiących innowacje terapeutyczne. Wydane pozwolenie obowiązuje we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.
W 2018 r. Europejska Agencja Leków (EMA) nadała produktowi rysdyplam status leku priorytetowego (ang. PRIority MEdicine, PRIME), a w 2019 r. produkt ten otrzymał status leku sierocego. Utrzymanie statusu leku sierocego zostało w ostatnim czasie potwierdzone przez Komitet ds. Sierocych Produktów Leczniczych na podstawie uznania istotnych korzyści wynikających ze stosowania rysdyplamu w porównaniu z istniejącymi terapiami. Produkt został zarejestrowany w 38 krajach, a wnioski o dopuszczenie do obrotu zostały złożone w kolejnych 33.
Rysdyplam modyfikuje gen przeżycia neuronu
Spółka Roche prowadzi kliniczny program badawczo-rozwojowy produktu leczniczego rysdyplam w ramach współpracy z SMA Foundation i PTC Therapeutics.
Rysdyplam to lek modyfikujący składanie genu przeżycia neuronu ruchowego (SMN2), który opracowano do leczenia SMA wywołanego przez mutacje w chromosomie 5q prowadzące do niedoboru białka SMN. Rysdyplam podaje się raz na dobę w domu w postaci zawiesiny - doustnie lub przez zgłębnik.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 05:55 Respiratorów dla chorych na Covid-19 nie brakuje, ale czy ma je kto obsługiwać?
- ND, 20:10 Grzesiowski: 250 tys. szczepień dziennie to za mało
- ND, 18:00 Dr Sutkowski: pandemia wyraźnie spowalnia
- ND, 15:30 ETPC wydał wyrok ws. obowiązkowych szczepień w Czechach. Co oznacza on dla Polski?
- ND, 15:28 USA: 0,008 proc. zaszczepionych zakaziło się koronawirusem
- ND, 14:55 Tylko w sobotę ponad 4,6 tys. mandatów za brak maseczki
- ND, 14:35 Wielkopolska: o niemal 100 proc. w pandemii wzrosła liczba skarg pacjentów
- ND, 13:00 Szef Centrum Analiz Strategicznych: - Gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej
- ND, 12:10 Ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych jest już zaszczepionych
- ND, 11:03 Niedziela: spadek liczby zakażeń, zgonów i zajętych łózek
- ND, 09:30 Schreiber: - Szczepionki nie zalegają z powodu niedostosowania punktów szczepień
- ND, 09:00 Zanieczyszczone powietrze nie bez wpływu na ciężkość przebiegu COVID-19
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 688 025 potwierdzonych zakażeń, zmarło 62 032 pacjentów
- 2 MZ zezwoliło szpitalom, żeby samodzielnie ustalały liczbę personelu medycznego
- 3 Farmaceuci też będą mieli swoich pacjentów
- 4 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- 5 Pilotaż w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w POZ - koszt: 5,5 mln zł
- 6 MZ: jest projekt majowej listy leków leków refundowanych - wykazy do pobrania
- 7 Znowu problemy z programem DOM: pulsoksymetry nie kłamią, ale są źle używane
- 8 Nadużywamy antybiotyków i środków do dezynfekcji. To nie przekłada się na zdrowsze życie
- 9 Nowy wariant "indyjski" koronawirusa wchodzi do gry w Europie
- 10 Prof. Karolina Sieroń, szefowa oddziału covidowego Kobietą Roku 2020
- 11 Nie będzie otwarcia szczepień? "Na ten moment" do 17 maja codziennie jeden rocznik
- 12 Rzecznik MZ: obecnie większość zakażonych to pacjenci do 50. roku życia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych