Szpital po generalnym remoncie uruchamia dwa oddziały: neurologii i urologii

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia20 stycznia 2022 12:50

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie po przeprowadzeniu generalnego remontu otwiera na nowo dwa oddziały: neurologii i udarów mózgu z pododdziałem udarów mózgu oraz oddział urologii.

  • Krakowski Szpital Rydygiera po generalnym remoncie, otwiera na nowo Oddział Neurologii i Udarów Mózgu z Pododdziałem Udarów Mózgu w nowej lokalizacji - na XI piętrze
  • Kolejnym zmodernizowanym oddziałem jest Oddział Urologii, czyli wiodący ośrodek diagnostyki i leczenia schorzeń urologicznych
  • Łączny koszt modernizacji prowadzonej równolegle na dwóch oddziałach razem z zakupem wyposażenia medycznego wyniósł 13,42 ml zł

Zmodernizowany oddział gotowy dla pacjentów

Jak przypominają przedstawiciele placówki Oddział Neurologii i Udarów Mózgu z Pododdziałem Udarów Mózgu w Szpitalu Rydygiera, rocznie hospitalizuje blisko 8000 chorych, wśród których znajdują się:

  • pacjenci ze stwardnieniem rozsianym SM (ponad 700 osób),
  • pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA (50 osób),
  • pacjenci z udarami niedokrwiennymi mózgu (ponad 300 osób).

Oddział jest już po generalnym remoncie. Co ważne dysponuje nowoczesnym aparatem USG, umożliwiającym wykonywanie badań USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych oraz USG Doppler przezczaszkowy z oceną przepływu w tętnicach mózgowych. Oprócz tego zapewnia diagnostykę oraz leczenie padaczki (nowoczesna pracownia EEG i Video EEG), diagnostykę i leczenie miastenii oraz chorób nerwowomięśniowych (pracownia EMG).

Finalnie - jak podano w komunikacie prasowym - po remoncie dwuosobowe komfortowe sale z węzłem sanitarnym dostosowanym do potrzeb osób o ograniczonej sprawności zostały uruchomione w dwóch skrzydłach XI piętra Szpitala Rydygiera.

Oprócz tego, znacznej poprawie uległy także warunki dla opieki nad pacjentami wymagającymi stałego monitoringu oraz izolacji: sale obserwacyjne dla pacjentów z udarami, osób poddawanych wlewom dożylnym/ wlewom do kanału lędźwiowego w programach lekowych, przetoczeniom immunoglobulin/plazmaferezie w leczeniu chorób neurologicznych, pacjentów z chorobami zakaźnymi.

Dodatkowo utworzono zaplecze do rozwoju programów lekowych oraz opieki koordynowanej (pokoje diagnostyczne, pokoje do wlewów, sala do rehabilitacji dziennej).

Oddział Urologii także przygotowany

Drugim zmodernizowanym oddziałem szpitalnym jest Oddział Urologii. Jak wskazano w informacji prasowej, jest on wiodącym ośrodkiem diagnostyki i leczenia schorzeń urologicznych oraz urologiczno – onkologicznych i od lat pozostaje uznanym ośrodkiem leczenia endoskopowego gruczolaka stercza.

Specjalizuje się w: dużych zabiegach chirurgii onkologicznej, wykonywanych w technice laparoskopowej obejmujących raka nerki, pęcherza i stercza.

Posiada także duże doświadczenie w usuwaniu guzów nerek z zachowaniem operowanej nerki oraz usuwaniu pęcherza moczowego z wytworzeniem zastępczego pęcherza jelitowego.

Rocznie usługi medyczne oferowane są ponad 2,1 tys. pacjentów, co stanowi jedną z najwyższych liczb hospitalizacji urologicznych w Małopolsce.

Po przeprowadzonej modernizacji Oddział zajmuje dwa skrzydła szpitala na VII piętrze budynku głównego i w jego strukturze utworzony został nowy blok operacyjny z zapleczem przygotowania i opieki okołooperacyjnej - czytamy.

Jak podano, łączny koszt modernizacji prowadzonej równolegle na dwóch oddziałach od lipca 2021 roku, wraz z zakupem wyposażenia medycznego wyniósł 13,42 ml zł, z czego: 8,95 mln stanowiło dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego, z kolei 4,47 mln zł pochodziło ze środków własnych Szpitala Rydygiera.

Więcej zdjęć z otwarcia oddziałów w galerii zdjęć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum