Szpital nagradzany za leczenie udarów niedokrwiennych wciąż poza listą. Apele bezskuteczne

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Gazeta Wrocławska08 lipca 2022 16:00

Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego jest tzw. trombektomia mechaniczna. Stosuje ją m.in. szpial um. Marciniaka we Wrocławiu. Wciąż nie ma go na liście placówek, realizujących pilotażowy program w tym zakresie – donosi Gazeta Wrocławska.

Szpital nagradzany za leczenie udarów niedokrwiennych wciąż poza listą. Apele bezskuteczne
W trombektomii mechanicznej liczy się czas od udaru do zabiegu. Fot. Shutterstock
  • Trombektomia mechaniczna to metoda wewnątrznaczyniowego leczenia zatorów w tętnicach
  • Stosują ją polskie szpitale, w tym Dolnośląski Szpital Wojewódzki im. Martyniaka we Wrocławiu. Jest za to nagradzany
  • Program pilotażowy Ministra Zdrowia dotyczący leczenia udarów trombektomia mechaniczną  zakończy się w 2023 roku. Na liście placówek nie ma szpitala im. Martyniaka

Na czym polega trombektomia mechaniczna?

Trombektomia mechaniczna to metoda wewnątrznaczyniowego leczenia zatorów w tętnicach, czyli np. udaru mózgu. Zabieg ten jest kolejnym, po angioplastyce wieńcowej, przykładem szeroko rozwijających się ostatnio w medycynie technik małoinwazyjnych, wewnątrznaczyniowych. Trombektomia, czyli mechaniczne usunięcie zatoru stosowana jest w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego lub jeśli jest ono przeciwwskazane. Jest to dość skomplikowany zabieg, polegający na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego. Wykonanie zabiegu w pierwszych dwóch godzinach po udarze pozwala pacjentóm nawet w 90 proc. wrócić do normalnego funkcjonowania.  

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia został ogłoszony w listopadzie 2018 roku. Na początku weszło do niego siedem ośrodków wyspecjalizowanych w neurologii. Niedawno resort zdrowia ogłosił, że program ma być realizowany do końca 2023 roku. Uaktualniona lista placówek realizujących świadczenie z zakresu tromektomii mechanicznej w ramach pilotażu są 24 specjalistyczne ośrodki. Szpitala im. Martyniaka nadal na niej brak.

– Mamy wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem, świetnie wyposażoną, nowoczesną pracownię i gotowość – zapewnia Ewa Horoch- Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w szpitalu im. Marciniaka. – Czego chcieć więcej? Niestety od dwóch lat bezskutecznie aplikujemy do Ministerstwa Zdrowia, żeby nas wpisano na listę ośrodków objętych pilotażem – dodaje lekarka w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Co ciekawe, szpitalna pracownia angiografii jako pierwsza na Dolnym Śląsku wykonywała zabiegi trombektomii. Wykonują je radiolodzy i neuroradiolodzy. Oddział neurologii z pododdziałem udarowym pod koniec maja br. zgarnął nagrodę o platynowym statusie w międzynarodowym konkursie ESO Angels, przyznawaną za błyskawiczne udzielanie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru w pierwszym kwartale br.

W 2021 r. odnotowano w Polsce 72,4 tys. udarów niedokrwiennych mózgu.

W roku 2019 r. w ramach pilotażu wykonano 1558 trombektomii mechanicznych, a w roku 2021 – 2966. Liczba trombektomii mechanicznych wykonanych w Polsce w ramach pilotażu i poza pilotażem w 2021 wyniosła 3294.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum