Szpital nagradzany za leczenie udarów niedokrwiennych wciąż poza listą. Apele bezskuteczne
Najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego jest tzw. trombektomia mechaniczna. Stosuje ją m.in. szpial um. Marciniaka we Wrocławiu. Wciąż nie ma go na liście placówek, realizujących pilotażowy program w tym zakresie – donosi Gazeta Wrocławska.

- Trombektomia mechaniczna to metoda wewnątrznaczyniowego leczenia zatorów w tętnicach
- Stosują ją polskie szpitale, w tym Dolnośląski Szpital Wojewódzki im. Martyniaka we Wrocławiu. Jest za to nagradzany
- Program pilotażowy Ministra Zdrowia dotyczący leczenia udarów trombektomia mechaniczną zakończy się w 2023 roku. Na liście placówek nie ma szpitala im. Martyniaka
Na czym polega trombektomia mechaniczna?
Trombektomia mechaniczna to metoda wewnątrznaczyniowego leczenia zatorów w tętnicach, czyli np. udaru mózgu. Zabieg ten jest kolejnym, po angioplastyce wieńcowej, przykładem szeroko rozwijających się ostatnio w medycynie technik małoinwazyjnych, wewnątrznaczyniowych. Trombektomia, czyli mechaniczne usunięcie zatoru stosowana jest w przypadku braku skuteczności leczenia farmakologicznego lub jeśli jest ono przeciwwskazane. Jest to dość skomplikowany zabieg, polegający na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego. Wykonanie zabiegu w pierwszych dwóch godzinach po udarze pozwala pacjentóm nawet w 90 proc. wrócić do normalnego funkcjonowania.
Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia został ogłoszony w listopadzie 2018 roku. Na początku weszło do niego siedem ośrodków wyspecjalizowanych w neurologii. Niedawno resort zdrowia ogłosił, że program ma być realizowany do końca 2023 roku. Uaktualniona lista placówek realizujących świadczenie z zakresu tromektomii mechanicznej w ramach pilotażu są 24 specjalistyczne ośrodki. Szpitala im. Martyniaka nadal na niej brak.
– Mamy wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem, świetnie wyposażoną, nowoczesną pracownię i gotowość – zapewnia Ewa Horoch- Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w szpitalu im. Marciniaka. – Czego chcieć więcej? Niestety od dwóch lat bezskutecznie aplikujemy do Ministerstwa Zdrowia, żeby nas wpisano na listę ośrodków objętych pilotażem – dodaje lekarka w rozmowie z Gazetą Wrocławską.
Co ciekawe, szpitalna pracownia angiografii jako pierwsza na Dolnym Śląsku wykonywała zabiegi trombektomii. Wykonują je radiolodzy i neuroradiolodzy. Oddział neurologii z pododdziałem udarowym pod koniec maja br. zgarnął nagrodę o platynowym statusie w międzynarodowym konkursie ESO Angels, przyznawaną za błyskawiczne udzielanie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru w pierwszym kwartale br.
W 2021 r. odnotowano w Polsce 72,4 tys. udarów niedokrwiennych mózgu.
W roku 2019 r. w ramach pilotażu wykonano 1558 trombektomii mechanicznych, a w roku 2021 – 2966. Liczba trombektomii mechanicznych wykonanych w Polsce w ramach pilotażu i poza pilotażem w 2021 wyniosła 3294.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)