Szpital dołącza do pilotażowego programu leczenia ostrej fazy udarów. Bardzo o to zabiegał

Autor: • Źródło: PAP29 września 2022 09:12

Szpital im. Marciniaka we Wrocławiu przystąpił do ministerialnego programu pilotażowego leczenia ostrej fazy udarów. Udział w pilotażu pozwoli na jeszcze lepszy dostęp pacjentów do tej terapii, a szpital uzyska lepszą wycenę świadczeń.

Szpital dołącza do pilotażowego programu leczenia ostrej fazy udarów. Bardzo o to zabiegał
W szpitalu im. Marciniaka pilotażowy program leczenia ostrej fazy udarów. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zwrócił uwagę, że w leczeniu udarów najważniejszy jest czas dotarcia pacjenta do szpitala
  • Równie ważne jest zastosowanie nowoczesnych leków i technologii medycznych.
  • - Przystąpienie szpitala im. Marciniaka do pilotażu to jeszcze lepsza opieka nad mieszkańcami Wrocławia i całego subregionu - powiedział Krzyżanowski

Wreszcie się doczekali. Szpital o to zabiegał

W należącym do samorządu województwa dolnośląskiego szpitalu od lat wykonywana jest trombektomia - zabieg polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego, metoda o bardzo dużej skuteczności.

W szpitalu działa, wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia neuroradiologii zabiegowej, a pacjenci po udarze mogą liczyć na opiekę na oddziale rehabilitacyjnym.

- Dla pacjentów oznacza to szybki dostęp do profesjonalnej pomocy w ośrodku udarowym, który daje szansę na zminimalizowanie lub całkowite wycofanie deficytu neurologicznego - powiedziała Ewa Horoch-Łyszczarek, szefowa oddziału neurologii w szpitalu im. Marciniaka.

To już 27 placówka w programie pilotażu

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka jest jedną z 27 placówek w kraju, która znalazły się na liście szpitali uczestniczących w programie pilotażowym leczenia ostrej fazy udarów.

 

- Fakt przyłączenia w ostatnich dniach do pilotażu jest uhonorowaniem naszych wieloletnich starań, zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów i pracy związanej z opracowaniem praktyk, które pozwalają na szybkie i skuteczne leczenie chorych z udarem mózgu - dodała Horoch-Łyszczarek.

Na Dolnym Śląsku w pilotażu leczenia ostrej fazy udarów niedokrwiennych, oprócz szpitala im. Marciniaka, uczestniczą także Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. W przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80 proc. wszystkich udarów) dostępna jest skuteczna terapia. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie jeśli wystąpią takie objawy jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i utrata równowagi.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum