Sześć minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 stycznia 2023 05:50

W "The Journal of Physiology" opublikowano artykuł dotyczący ćwiczeń w kontekście Alzheimera. Okazuje się, że krótkie, ale intensywne ćwiczenia każdego dnia pozwalają na dłuższą sprawność umysłową.

Sześć minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
Sześć minut intensywnej jazdy na rowerze dziennie wpływa na stan układu nerwowego. Fot. Shutterstock
  • Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje "The Journal of Physiology"
  • Okazuje się, że już sześć minut intensywnej jazdy na rowerze zwiększa produkcję białka BDNF odgrywającą ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego
  • Zdaniem autorów publikacji ważne jest eksplorowanie niefarmakologicznych metod pozwalających w naturalny sposób podwyższyć poziom BDNF

Kluczowe ćwiczenia dla dobra mózgu

Sześć minut intensywnej jazdy na rowerze zwiększało produkcję białka BDNF, odgrywającego ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. BDNF, czyli neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, bierze udział w procesach związanych z uczeniem się, pamięcią oraz chroni mózg przez utratą funkcji poznawczych. Białko to wpływa także na neuroplastyczność (zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych).

Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii poszukiwali niefarmakologicznych metod zwiększenia poziomu BDNF w mózgu. Porównywali wpływ 20-godzinnego postu, lekkich ćwiczeń (90-minut umiarkowanie intensywnej jazdy na rowerze), ćwiczeń o wysokiej intensywności (6 minut szybkiej jazdy na rowerze) oraz połączenia postu z ćwiczeniami. W badaniach wzięło udział 12 aktywnych fizycznie osób (6 kobiet i 6 mężczyzn) w wieku od 18 do 56 lat.

Najskuteczniejsze okazały się krótkie intensywne ćwiczenia. Dzięki nim poziom BDNF zwiększył się niemal 5-krotnie w porównaniu z postem i ćwiczeniami o niskiej intensywności.

Choć mechanizm działania intensywnych ćwiczeń nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów ich wpływ na zwiększenie poziomu BDNF może być związany z metabolizmem glukozy i przełączeniem się mózgu z jednego głównego źródła energii na inne, aby zapewnić wystarczającą ilość energii dla organizmu.

Zwiększenie poziomu BDNF może być także rezultatem zwiększenia liczby płytek krwi, które magazynują dużo tego białka.

- Dotychczasowe próby bezpiecznego farmakologicznego zwiększenia poziomu BDNF u ludzi nie przyniosły zadowalających rezultatów. Dlatego ważne jest eksplorowanie niefarmakologicznych metod pozwalających w naturalny sposób podwyższyć poziom BDNF, a co za tym idzie zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona - piszą autorzy publikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum