Szczecin: tu również leczą udary metodą trombektomii

Autor: spwsz.szczecin.pl/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2018 10:12

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie po pół roku przygotowań zaczął leczyć udar niedokrwienny mózgu za pomocą trombektomii.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie to jeden z niewielu ośrodków w Polsce, który wykonuje taką procedurę.

Lekarze ze szpitala przy ul. Arkońskiej przygotowywali się ponad pół roku do wprowadzenia nowej metody leczenia. Szkolenie przeszli dwaj neurochirurdzy: dr Robert Narolewski, lek. med. Piotr Sałapa oraz radiolog dr Krzysztof Jurczyk. Specjaliści podzielili się dyżurami tak, aby zabieg mógł zostać przeprowadzony o każdej porze dnia i nocy.

Tzw. okno terapeutyczne wynosi 6 godzin i tylko w takim czasie można wykonać trombektomię. Ta osiągająca znakomite efekty metoda neuroradiologii zabiegowej, polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i jej usunięciu. W przeciwieństwie do trombolizy, pozwala na rozpuszczenie nie tylko świeżych zatorów, ale także dużych i trudnych zmian. 

Nowa metoda to przełom w leczeniu niedokrwiennych udarów mózgu, ponieważ w sprzyjających warunkach pozwala pacjentowi wrócić do pełnej sprawności.  Skraca się także czas pobyt w oddziale udarowym i okres rehabilitacji. 

Więcej: spwsz.szczecin.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum